novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
Návštěva BLIND GUARDIAN v Krefeldu, SRN (07.-09.12.2001)
část I. – dojmy z cest a setkání

první oťukávání v kuchyňce... …poslední přípravy na návštěvu slepých strážců v jejich nahrávacím studiu vrcholí… Den před odletem se od Pedra (webmaster oficiální stránky) dozvídám, že se strážci v den našeho příletu budou fotografovat na buklet nového alba. Nemohou nás vyzvednout a tudíž se musíme do Grefrathu (městečko nedaleko Krefeldu kde máme být ubytovaní) přesunout taxíkem. Tuto změnu s naprostým pochopením akceptujeme a domlouváme se s řeckým kolegou Andreasem na identifikačních znacích, na základě kterých se na duesseldorfském letišti poznáme.
…do Němec jsem přiletěl přesně na polední a hodinu vyčkával příletu Andrease z Athén. Podařilo se. Bleskově se s Andreasem (típek takřka mého věku, menšího vzrůstu, snědší pleti /jak už to u jižanů bývá/ a v nekompromisně modrém triku Mirror Mirror) seznamujeme a míříme k prvnímu taxíku. Ujímá se nás postarší taxikář, který počal intenzivně hledat Grefrath na mapě a z obavy abychom snad z taxíku neutekli ke konkurenci, opakuje: "ok, ok, its ok". Nakonec vyrážíme na cestu během které se s Andreasem více seznamujeme a probíráme jen a pouze BLIND GUARDIAN. Po nějakých 40 minutách cesty přijíždíme do Grefrathu a začínáme hledat hotel. Projíždíme městečkem křížem krážem, ptáme se asi desítky lidí, ale nikdo neví kde se hotel jménem "Haffmanns" nalézá. Řidič nás permanentně uklidňuje svým "ok, ok" a baví nás svým úpěnlivým hledáním s typicky německou teatrálností. Spásu konečně nalézáme v Santa Klausovi, který před nějakým obchodem propaguje místní svařené víno. Zcela sebejistě ukazuje na malé náměstíčko před námi. Santa Klaus ví prostě všechno! :).
…ubytování v rodinném hotýlku probíhá bez komplikací – sympatický pan hoteliér je s naším příjezdem seznámen. Házíme věci na pokoj a radíme se co dál. Probíhá krátká výměna smsek po ose Grefrath – Portugalsko (Pedrova otčina) – Grefrath, ze kterých vyplývá, že se pro nás Blindi staví někdy kolem čtvrté. Rozhodneme se proto volný čas strávit procházkou po Grefrathu. Jak poznamenal Pedro, je to "busy" city. Ironický význam Pedrova "busy" nám dochází vzápětí když se procházíme naprosto prázdnými ulicemi (mimo té se Santa Clausem) :)). Po nějaké hodince dorážíme na pokoje, kde se dozvídáme, že se strážcům fotografování protáhlo a přijedou si pro nás v osm. Volný čas věnujeme spánku. Minula osmá, míjí devátá a od Pedra se dozvídáme informaci, že pro tento den nemáme s nějakým setkáním počítat. Mírně zklamaní a hladoví vyrážíme ven a míříme si to do jedné (a možná jediné) restaurace na náměstí. Ač obsluha nekomunikuje jinak než německy, je docela milá, prostředí velmi pěkné, pivo docela dobré, jídlo výborné! Jen Andreas tuto pohodu "kazí" neustálým žvatláním, že mu nejsou schopni přinést stolní vodu :). Andreas totiž odmítá nejen vodu s bublinkami, ale i tak samozřejmé věci jako pivo nebo víno. Nepije totiž alkohol i když jsem ho odhadoval minimálně na stejného notora jako jsem já :). Holt my dva se spolu asi nikdy nezmažeme a přitom k tomu večer přímo vybízel :). Jdeme spát, zítra se strážců určitě dočkáme!
Vstáváme kolem osmé a vyrážíme na snídani. Je výborná. Pan domácí se neustále stará, zda je všechno v pořádku. Německá pohostinnost mne velmi mile překvapuje. Na snídani se dáváme do řečí s jedním americkým maníkem (z časáku Metal Edge), který přijel s kapelou udělat rozhovor. Probíráme s ním tamní metalovou scénu, koncerty a vše co s tím souvisí. Docela šokující pro nás byla informace, že tamní labely vydávají minimální, spíše však žádné finance na propagaci především evropských kapel, jejich desek a koncertů. Klasický evropský metal zkrátka ne a ne prorazit.
Kolem půl jedenácté zvoní telefon. Zsinalá tvář Andrease naznačuje hovor nejvyšší důležitosti. Volá totiž sám Hansi, který se s námi domlouvá na třetí hodinu odpolední. Máme tedy nějaké čtyři hodinky na relax. Jdeme spát, Hansi nám totiž slibuje setrvání ve studiu do pozdních nočních hodin. Deset minut před třetí stepujeme na náměstí a netrpělivě vyčkáváme. Tři, čtvrt, půl, třičtvrtě …nic… vracíme se na pokoje jak zpráskaní psi. Pouštíme bednu a tupě zíráme na pořad, ve kterém detailně vysvětlují jak se správně odlévají kostelní zvony, když v tom Andreas s ulehčením zvolá: "Hansi je tady".

nástroje v Twilight HallSeznamujeme se rovnou skrze okno (jsme ubytováni totiž v přízemí) a spěšně vycházíme ven. Nasedáme s Hansim do auta a vyrážíme do studia. Během jízdy do Krefeldu nám Hansi vykládá co se dělo v pátek, co nás čeká dnes a tak vůbec. Věčně ukecaný Andreas si vystačuje zcela sám, proto do rozhovoru vstupuji minimálně. Zabráni debatou jsme ani nepostřehli, že Hansi zabočil do komplexu jakési továrny. Vysedáme z auta a posunem ruky jsme zvaní do velkých vrat za kterými se skrývají místnosti studia BLIND GUARDIAN – The Twilight Hall.
Podáváme si ruku s asistentem producenta Nordinem (velmi sympatický dvoumetrový ranař) a pokračujeme dál přes chodbu a jakési skladiště do kuchyňky. Zde se vítáme s Thomenem (Stauch – bicí) s Marcusem (Siepen – kytara), kteří "debatují" asi s 5-6 německými teenagery, jenž vyhráli setkání s kapelou přes EMP a myslím, že MetalHammer… Rozhovor nějak vázne, proto se do zábavné diskuze pouští náš užvaněný Andreas. S Thomenem se znají přes oficiální Tavern chat, takže si mají o čem vyprávět. Navzájem se popichují a uvolňují tak trochu nervózní atmosféru. Do toho přichází André (Olbrich – kytara), takže je tu máme všechny.
Asi po 20 minutách jsme pozváni do operační místnosti, kde máme tu čest spolu s kapelou vyslechnout kompletně celé album. S Andreasem jsme maximálně soustředění, jelikož skladby jsou po technické stránce velmi propracované a tím i náročné na poslech. Je třeba maximální koncentrace (více informací v druhé části). Škoda jen neustálého žvatlání teenagerů, kteří tuto úžasnou možnost nějak nedocenili. Uvolnění přichází až při poslední skladbě And Then There Was Silence, kterou známe velmi dobře ze stejnojmenného singlu. Po vyslechnutí alba se vracíme zpět do kuchyně, trochu debatujeme, teenageři se strážci fotografují a pak je Hansi odváží někam na nádraží. S Andreasem se na sebe spiklenecky usmíváme, jelikož teď konečně budeme s klukama sami! Super!čepice slaví největší úspěch... Asi nejvíce času jsme strávili s Thomenem a Marcusem. Hansi byl s teenagerama pryč dvě hodiny a André spolu s Charliem a Nordinem usilovně pracovali na finálním mixu a masteringu. Termín pro dokončení alba byl totiž zvolen právě na tuto neděli. Proto je zřejmé, že tam vládl tak trochu šrumec. Jak jsem naznačil, povídali jsme si s Thomenem a Marcusem a to asi dvě hodiny. No povídali, spíše jsme vtipkovali. Andreas se totiž neustále popichoval s Thomenem kvůli rychlosti nové desky a jeho technice bicích. Jelikož Andreas nepřestával žvanit a žvanit, přidal jsem se na Thomenovu stranu a celý večer jsme si ve trojici z Andrease utahovali :). Poté jsem se zaměřil na Marcuse a zeptal se jej na několik otázek (takové menší interview). Povídání to bylo velmi příjemné. Následně kluci odběhli do palubní místnosti a my využili příležitosti seznámit se s Charliem - producentem.
Kolem osmé hodiny dorazil Hansi a spolu s ním, Andreasem, Thomenem a Marcusem vcházíme do nahrávací místnosti poslechnout si covery prvního mezinárodního tributu na počest BLIND GUARDIAN, který připravuji. Vyslechli jsme asi polovinu coverů, když dorazila objednaná večeře a všichni jsme zasedli za společný stůl. Po večeři jsme střídavě kecali s Thomenem a Marcusem. Strážci se pak asi na hodinu vypařili a dodělávali úpravy na mixu. S Andreasem jsme proto započali s detailní prohlídkou celého Twillight studia, pokecali s Nordinem a alespoň částečně podruhé vychutnávali melodie z palubní místnosti. Následně jdeme spolu s Hansim na druhý nášup coverů, kdy využívám Andreasovi nepřítomnosti :) a kecám s ním o tributu a jeho dojmech. Postupně přichází ostatní a posloucháme tributy do posledního příspěvku. Tribute se líbil velmi (více informací v druhé části). To už se však blíží druhá hodina a Thomen nám oznamuje, že jde domů. Začíná se s námi loučit když mu oznamuji, že máme pro něj a ostatní dárky. Scházíme se proto všichni v kuchyňce (zde se odehrávalo prakticky všechno). Vzájemně si vyměňujeme dárky fotíme se, velmi srdečně se loučíme s Thomenem a chvíli kecáme s ostatníma klukama. Po náročném dni všichni cítíme první příznaky únavy. Kolem druhé se proto se všemi loučíme a vyrážíme s Hansim do hotelu. Marcus rovněž odjíždí, zůstává jen André, Charlie a Nordin.
společně se strážci...Cestou do Grefrathu se bavíme s Hansim o rodině, turné atd. Kolem třetí přijíždíme k hotelu. S Andreasem si uvědomuje smutnou pravdu a to, že tím naše setkání s krefeldskými bardy končí. Loučíme se s Hansim a máváme na pozdrav. Plní dojmu, stejně jako smutku jdeme spát… Ráno se probouzíme před desátou a po snídani čekáme na Wolfganga - managera labelu Virgin, který má mj. BLIND GUARDIAN na starosti. Wolfgang nás odváží na letiště a po cestě probíráme všechno možné. Stejně jako všichni lidé s kterými jsme se v Německu setkali byl velmi příjemný. Kolem jedné dorážíme na letiště, kde se před letem posilňujeme (já pochopitelně pivem, Andreas nějakým nealko). V půl druhé se loučíme s Andreasem (i přes to nealko a ukecanost dobrý klučina), který o hodinu dříve odlétá do Athén a já čekám na své letadlo… pak už Praha… and the story ends…

Shrnutí: Chtěl bych poděkovat především klukům z BLIND GUARDIAN, ale i všem které jsem na své cestě do Němec a zpět potkal. Byl to velmi příjemně strávený víkend a především úžasný zážitek ze setkání. Slepí strážci jsou nejen excelentní mistři světové metalové scény, ale především fantastičtí, otevření a velmi přátelští lidé!!! Ač jsem s bardama strávil "pouhých" 10 hodin času, věřím, že se s nimi při nejbližší příležitosti opětovně setkám! Mám je po této zkušenosti totiž velmi rád…Návštěva BLIND GUARDIAN v Krefeldu, SRN (07.-09.12.2001)
část II. – novinky, postřehy, otázky a odpovědi

V druhém díle vyprávění se zaměřím především na aktuální postřehy, novinky okolo nového alba a odpovědi na položené dotazy. Hlavním zdrojem je především vlastní cesta do Krefeldu a okrajově rozhovor Hansiho pro řecký Metalmeldown.

Mé dojmy z krefeldské čtveřice

Hansi – velmi sympatický a komunikativní člověk. Vždy ochotný vyslechnout, odpovědět, poradit. Zcela určitě se asi nejvíce z kapely věnuje organizačním věcem. Asi často uvažuje o životě, jeho smyslu – je velmi vnímavý k negativním či pozitivním událostem, ať už se týkají jeho samotného nebo jiných. Rodina a především nedávno narozený syn jsou jeho štěstím. Velmi rád vyhledává místa, která jej něčím posilují, odkud může čerpat energii a inspiraci. Velmi mne překvapil znalostí našich historických osobností jakými byl Jan Hus nebo Karel IV…
Marcus - sympaťák každým coulem, velmi komunikativní a přátelský. Marcusovou velkou zálibou je internet a vše s tím spojené. Zcela jistě je organizační typ. Stojí si za svými názory, přesto je schopen akceptovat názory druhých. Hodně se zajímá o názory fanoušků, často je s nimi v úzkém kontaktu, rád navštěvuje různá fóra a chaty. Některé věci asi velmi emotivně prožívá.
Thomen – velmi kamarádský, příjemný, nejotevřenější z celé kapely, zkrátka dobrák od kosti. Má velký smysl pro humor, je to člověk se kterým se cítíte naprosto v pohodě. Stejně jako Marcus je rád v kontaktu s fandama. Rád se baví, nerad se nudí.
André – velmi rezervovaný, introvert, který se drží spíše stranou. Hudba je pro něj nejspíše vším. On je tím, který přichází první do studia a poslední z něho odchází. Zcela určitě puntičkář, který neponechá nic náhodě.

Nové album (charakteristika)

Jsem velmi hrdý na to, že jsem měl možnost jako jeden z vyvolených slyšet kompletně celé album, jež vyjde 4. března příštího roku. V následujících řádcích se pokusím alespoň stručně shrnout své postřehy.
V každém případě neberte můj názor jako dogma. Album jsem měl možnost slyšet jen jednou. Stejně jako u posledního alba Nightfall In Middle-Earth nelze chystané album definitivně hodnotit na základě jednoho, dvou ani deseti poslechů.
Zcela určitě můžete očekávat daleko tvrdší desku než tomu bylo v případě posledního Nightfall.... Především v úvodu prvních 3 písních jsem postřehl nekompromisní šlehy bicích. Písně jsou protkané spoustou motivů takže při prvních přehráních alba těžší orientaci. Zapomeňte na jednoduchý scénář sloka-refrém-sloka-refrém. Velmi výrazné jsou orchestrální prvky, Hansiho zpěv je z devadesáti procent podporován sborovým vokály nebo klávesami. Vše působí monstrózně a bombasticky. V Precious Jerusalem je agresivní styl protkán etnickým motivem blízkého východu. V Battlefield jste opět za pomoci bicích vtažení do atmosféry válečné vřavy. Jen v úvodu třetí písně mi rval uši nějaký technoprvek (nemohu identifikovat). 1-2 písně jsou pomalejšího charakteru, zbytek má spád a je to nářez jako prase. Očekávejte spojení orchestrálního Nightfallu a agresivity Imaginations From The Other Side, avšak vyšší kategorie. Více jsem pochytit nezvládl… Jen možná ještě jednu maličkost a to, že v některé z písní jsem identifikoval motiv již jednou použitý v Mirror Mirror. Při bližším poslechu posledního singlu And Then There… rovněž identifikuji již jednou použité melodie (Into The Storm nebo A Dark Passage). Což vůbec není na škodu, ale…

Album bude tedy obsahovat deset tracků s tím, že fandové hovořící španělsky (pro Argentinu ještě v nějaké další úpravě), francouzsky a italsky budou mít na albu speciální bonus track Harvest Of Sorrow, v příslušném jazyce. Hansi mi potvrdil, že španělská verze je již nazpívaná (na podruhé). Na francouzskou a italskou verzi se Hansi chystá v nadcházejícím období. Rovněž mi sdělil, že především francouzština mu dělá nemalé problémy. Proto se očekává příjezd francouzsky mluvícího člověka, aby Hansimu poradil s výslovností a intonací.

Velmi diskutovaný je především název nového alba A Night At The Opera. Příznivci rockové kapely QUEEN si zcela jistě pamatují na jedno z jejich nejlepších alb, které bylo prezentováno v roce 1975 pod stejným názvem. Zeptal jsem se Marcuse, proč zvolili právě tento název a zda má nějaký vztah ke QUEEN, nebo k písním na albu? Dle Marcuse se tento název zkrátka kapele líbí a vůbec je netrápí, že použili shodný název jako před 26 lety legendární QQUEEN. Stává se často, že se v hudbě objevují stejné tituly alb a písní. Marcus tvrdí, že v novém albu je použito mnoho orchestrálních prvků, avšak podstatnou roli v názvu alba hraje především obal desky. Jakmile jej uvidíme, uznáme sami, že lepší název desky nemohl být vybrán. Bez ohledu na různé petice a antipetice proti změně názvu alba s tím nikdo nic neudělá, ani Virgin. BLIND GUARDIAN si zkrátka stojí za svým… Fandy navrhovaný název "Misty Tales And Poem Lost" byl Marcusem zamítnut vzhledem k opakovanému užití slova "tales" /Tales from the… (1991), Tokyo Tales (1993), The Forgotten Tales (1996)/. Marcus mi rovněž sdělil, že volili mezi dvěma názvy, avšak ten druhý mi prozradit nechtěl. Prý bude možná použit na přespříští desku a prý je úžasný…

Obal na desku již nebude dělat malíř singlového bookletu Anry, ale jeden malíř z Anglie. Malba je zatím v hrubých rysech. Na otázku odkud shání strážci malíře a co Andreas Marschall mi Marcus odpověděl, že potenciální malíře strážcům dohazují webmateři oficiálních stránek. Co se týká Marschalla, tak ten se údajně v poslední době věnuje spíše video klipům. Navíc Marcus zmínil, že začal malovat pro spoustu kapel, čímž se na albech kapaly začaly vyskytovat podobné motivy, prvky – což Blindi odmítají, jelikož mají zájem mít unikátní obal…

Tracklist: 1. Precious Jerusalem, 2. Battlefield, 3. Under The Ice, 4. Sadly Sings Destiny, 5. The Maiden And The Minstrel Knight, 6. Wait For An Answer, 7. The Soulforged, 8. Age Of False Innocence, 9. Punishment Divine, 10. And Then There Was Silence.

Tributní projekt

Mezinárodní tributní projekt na počest BLIND GUARDIAN se pochopitelně stal jedním z námětů naší diskuze. Potěšilo mě, že se Hansi o covery zajímal, stejně jako Marcusova informace, že má stažené ukázky z tributní stránky. K prezentaci jsem měl připraveno 9 kompletních písní a 5 krátkých ukázek (plné verze jsou u německého kolegy Bjorna, který mi je nestačil poslat). V sestavě Hansi, Marcus, Thomen, Andreas, Nordin a já (André byl přítomen jen chvíli) jsme pozorně poslechli všechny covery. Jsem si jistý, že se tributní šlehy velmi líbili – což jsem zaznamenal i z reakcí strážců během poslechu. Hansi pochválil především česko-slovenské covery. Celkově tribute označil za velmi zdařilý projekt a přiznal, že je úroveň coverů daleko lepší než očekával. Marcus se pak ptal na naše plány s tributem a Hansi vyjádřil názor, že tento projekt má právě pro své "nekomerční" kouzlo šanci se prosadit. Rovněž zmínil možnost scénáře, kdy label zaplatí některým kapelám studio, aby vylepšily zvuk svých coveru. V závěru mě Hansi požádal o věnování cd s ukázkami, což se nedalo odmítnout :). Jsem si jist, že v této věci můžeme od strážců očekávat veškerou podporu, i když pravda nic konkrétního nenaznačili. Druhý den jsem na téma tributu hovořil i s Wolfgangem (manager labelu Virgin, zodpovědný za BLIND GUARDIAN), který projevil zájem o bližší informace…

Turné a koncerty

Turné k novému albu začne 12. dubna v Holandsku. Potvrzené jsou koncerty v Německu, Francii, Rusku, Řecku, Španělsku a Itálii. Kapela rovněž plánuje koncerty v USA, Asii a Jižní Americe a čeká na potvrzení termínů. Marcus stoprocentně potvrdil účast ve Švédsku nebo jiné skandinávské zemi. Zcela logicky jsem se ptal i na koncertování v České republice. Marcus mi odpověděl, že vše závisí na rozsahu asijských a amerických koncertů. Jakmile budou potvrzeny termíny pro tyto kontinenty, začnou šňůru doplňovat o další data. Účast v ČR nevyloučil, ale ani nepotvrdil. Zájem určitě je, to samé naznačoval Hansi, ale pochopitelně to závisí na mnoha faktorech. BLIND GUARDIAN se chystají účastnit v roce 2003 na mnoha evropských festivalech, proto když se v Čechách nezadaří samostatná akce příští rok, zcela určitě se s nimi napřesrok uvidíme na některém z domácích festivalů…
Rovněž jsem se Marcuse ptal zda, budou vůbec strážci schopni zahrát skladby z nového alba živě a zda nebudou lidé zklamaní, když na koncertech uslyší písně v nikoliv studiovém provedení. Marcus mne upozornil na to, že právě live verze přinášejí lidem něco nového a spíše ocení, když uslyší skladby zase trochu jinak. Ne všechny písně jsou rovněž hratelné. Stále nemají jasno v tom zda budou na koncertech hrát And Then There Was Silence. Uvažují o dvou klávesách na scéně. Hansi naznačil, že z nového alba budou hrát tak 3-4 písně živě…

Orchestrální projekt na motivy Pán prstenů

V souvislosti s příchodem první části trilogie "Pána prstenů" do evropských kin jsem se Marcuse zeptal jak to vlastně bylo s jejich účastí na soundtracku k filmu. Marcus mi sdělil, že skladby k Pánu prstenů začali tvořit dávno předtím, než se vůbec o nějakém natáčení Pána prstenů začalo hovořit. Je sice pravda, že mluvili s lidmi od filmu avšak nakonec z objektivních důvodů svou účast na soundtracku zavrhli. Nepřicházelo totiž v úvahu, aby strážci pracovali na novém albu a zároveň dělali hudbu pro soundtrack. Prioritu má pochopitelně album. Navíc udělat soundtrack k celému filmu je tak rozsáhlá a složitá věc, že by si vyžádala více času než mohli strážci obětovat… Marcus rovněž vyvrátil dohady o tom, že by tento hudební projekt lidem od filmu předložili. Nicméně připouští, že celý humbuk strážcům udělal dobrou reklamu :).
Projekt Pána prstenů je spíše orchestrální záležitostí, nikoliv metalovou. Počítá se s Hansiho zpěvem. Oficiální vydání přichází v úvahu zcela určitě až po vydání nového alba a absolvování turné. Rovněž by se dle slov Hansiho neradi dostali do kolize s oficiálním soundtrackem k filmu. Takže dle mého odhadu ne dřív než 2004.

Jednohubky

Mix a mastering nového alba byl dokončen minulou neděli (09.12)…

U poslední skladby alba And Then There Was Silence měl údajně proběhnout její remix…

Jak skládáte písně – píšete si melodie na papír?
Marcus: nikdo si nic nezapisuje, vše je v hlavě…

Co říkáš na cd-box (první 3 remixovaná alba, digitalizované demo a cover cd), které v Evropě vydali ICED EARTH. Nemyslíš si, že je to jen tahání peněz z kapes fandů. Chystají BLIND GUARDIAN něco podobného?
Marcus: Záleží na tom, co v boxu je (hudba, cena, bonusy atd.). Já osobně bych si to asi nekoupil… Hansi: Možná někdy… ale až za hodně, hodně dlouho…

Pro Japonce se nepočítá s bonustrackem…

Hansiho údajně ovlivnilo narození syna. Dívá se na svět podstatně optimističtěji a podle něj se to promítne do textů dalšího alba…

Na dotazy fandů jaký je vztah mezi draky na bukletu singlu a Trojskou válkou, odvětil, že BLIND GUARDIAN měli vždy zaměřené obaly do tématiky fantasy (symbol draka použili např. na albu Imaginations…, na tričkách atd., takže tak nějak to k  strážcům zkrátka patří). Avšak připouští souvislosti, spíše to záleží na představivosti každého z nás…

Hansi a ostatní byli šokování když se měsíc před vydáním singlu na internetu objevila kompletní mp3 14ti minutové And Then There Was Silence. Divil se však proč nebyla zveřejněna i skladba Harvest Of Sorrow. V každém případě vyjádřil názor, že podobné aktivity zabijí hudbu…

V Německu a Švýcarsku bude na koncertech předkapelou FREEDOM CALL. Rovněž uvažují o BRAAINSTORM. Hansi rovněž vyjádřil přání, aby po USA koncertovali s ICED EARTH.

Na koncertní turné je plánováno asi 30 písní. Měly by se určitě hrát Born In A Mourning Hall, Another Holy War. Hansi odmítl The Last Candle s tím, že na živo nezní moc dobře. (poznámka - cover od slovenských DEAD POETS SOCIETY, který jsem slyšel živě před 2 měsíci v Hells Bells byl naprosto parádní – takže nevím…).

Hansi potvrdil, že na 90% během turné nahrají živák nebo nějaké DVD.

Hansi je spokojen s výběrem herců pro film "Pán prstenů". Myslí si, že film smete naprosto vše…

Proč není Oliver Holzwarth oficiálním členem týmu BLIND GUARDIAN zdůvodňuje Hansi tím, že se jednou k base hodlá vrátit…

Pokračování projektu DEMONS & WIZARDS odhaduje Hansi někdy po roce 2003.

Strážci snad jednou vydají oficiálně prvotní demo nahrávky…

Shrnutí: Ač jsem měl připravené další a další otázky, nakonec jsem od nich opustil. Důvod je více než zřejmý. Do studia jsem byl pozván jako host kapely, nikoliv jako reportér. Nicméně jsem si jistý, že chvíle k opravdové zpovědi BLIND GUARDIAN jednou určitě přijde…

Autor: Votan
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist