novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
Profil BLIND GUARDIAN do alba Tokyo Tales

Psal se rok 1985, když tehdy ještě nic neříkající kapela z Hamburku - HELLOWEEN - vydala svůj první studiový opus "Walls Of Jericho". Za tři roky už prodávala svá alba ve stotisícových nákladech a patřili ke špičce nejen evropského big beatu. V Německu  přežívá nebývalý boom hudba, kterému můžeme dát pokojně nálepku "melodický speed metal". Následovníci nenechali na sebe dlouho čekat. Kapelky jako HEAVEN´S GATE, ATTACK, BLIND GUARDIAN, SCANNER, RAGE, GAMMA RAY, MANIA anebo CHROMING ROSE určitě všichni poznáte. Jenže časy se mění, momentálně se píše rok 1993, HELLOWEEN vydal desku, která je stylově někde úplně jinde (Chameleon), podobně jako HEAVEN´S GATE (Hell For Sale) či CHROMING ROSE (Pressure). Ostatní to už dávno zabalili (SCANNER, ATTACK, MANIA). Ani budoucnost tohoto žánru nevypadá právě nejrůžověji. Stačí si poslechnout tzv. "nové objevy" HELICON anebo UNIVERSE. V současnosti je jen málo kapel, které drží tuto muziku nad vodou a dokáží se s ní na rozdíl od svých kolegů i uživit. Vlastně znám jen tři: RAGE, GAMMA RAY, BLIND GUARDIAN. A právě BG vydali před časem skvostný album Somewhere Far Beyond a zařadili se mezi nejúspěšnější formace (nejen metalové) v Německu vůbec. A to je také důvod, abychom si toto sympatické kvarteto z Krefeldu představili trošku blíže.

Jak už to u amatérských kapel bývá zvykem, po letech zkoušení a nahrávání "demáčů" si kapely všimli lidé z právě se rozbíhající firmy NRR /No Remorse Records/. Jelikož byli mládenci i oproti svému ne právě vysokému věku, instrumentálně poměrně zdatní, takže ani ne půl roku po podepsání smlouvy se šlo nahrávat. Za mixovací pult se postavil dnes už dvorní producent kapely Kall Trapp (HEADHUNTER, DESTRUCTION, SAXON) a za dva měsíce (říjen - listopad 87I) bylo všechno hotové. Debutový album Batallions Of Fear vyšel na jaře v roce 1988. Jelikož byla taková doba, debut jsem si koupil u našich jižních sousedů v Budapešti. Po vyposlechnutí prvních taktů jsem se skoro zbláznil. Úvodní song Majesty jsem si tehdy pouštěl nonstop do němoty. Od té doby jsem tajně doufal, že se kapela objeví někde v okolí i na živo. Skoro rok jsem o kapele nic neslyšel. Žádné koncerty, rozhovory. Kapelu jsem pomalu , ale jistě pochovával. Jednoho dne jsem však úplně náhodou v některém časopise uviděl BLIND GUARDIAN na fotografii ve studiu s tehdy vedoucí osobností skupiny HELLOWEEN Kai Hansenem! Nový album jsem držel v ruce asi za dva měsíce.

I když je Follow The Blind (1989) určitě lepší jako debut, kritikům (a i mně) se líbil nejmíň. V té době totiž v Evropě letěli čtyři svalovci z Ameriky (MANOWAR a jejich Kings Of Metal) a na Follow The Blind je to cítit. Konec konců to přiznali i samotní členové kapely. Paradoxem je, že právě z této desky (Banish From Sanctuary, Valhalla a stará klasika Barbara Ann) jsou asi největší hity a kapela je hraje na koncertech dodnes. Kapela se na veřejnost prodírá velmi pomalu. Nějaké koncerty v Německu se spřízněnými (nejen hudebně) RAGE a HELLOWEEN a dost. Nad kapelou se začalo zatahovat. Stejně tak firma NRR nebyla v právě nejlepší finanční situaci. "Pomalu jsme si začali lézt na nervy, žádné koncerty, slabá propagace, jednoduše jsme byli na dně. Fyzicky i psychicky."Dnes se už nad svým výrokem může kytarista Andre Olbrich jen pousmát. Kapela se chystala na rozhodující úder. Buď - anebo. Začátkem léta 1990 vychází v pořadí třetí album.

Tales From The Twilight World, který můžu charakterizovat jediným slovem - bomba! Toto album mě doslova "vyfackovalo". Celé desce se nedá vyčítat vůbec nic. Super zvuk, bohaté vokály, melodika, rychlejší pecky se střídají s pomalejšími, jednoduše paráda. A samozřejmě , další "věčné hity" jako Traveller In Time, Welcome To Dying, Lost In The Twilight Hall a Goodbye My Friends. Kapele začalo svítat na lepší časy. O kapele se začalo hovořit stále častěji, najednou vše fungovalo tak jak má (rádio, televize, tisk). I album se prodával víc jak dobře, k čemu mimo jiné přispěl i fakt, že HELLOWEEN se právě konsolidoval po rozpadu, po ACCEPTU se slehla zem, v tom čase nemělo Německo vlastně svého rockového "krále". Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Na toto známé přísloví nezapomene zřejmě BLIND GUARDIAN nikdy. Těžkosti firmy NRR byli stále větší, finančně byli úplně na dně a tak následovalo to co muselo - krach. Kapela zůstala bez firmy. A aby nebylo té smůly dost, necelý měsíc před první souvislou šňůrou, na které měli navštívit kromě rodného Německa i Rakousko, Holandsko, Belgii, Luxemburg a Italsko, si bubeník Thomen Stauch zlomil nohu. Kapela šňůru zrušila. Jiného bubeníka prostě nechtěla. to sice dokazuje, že jsou nejen dobří hudebníci, ale i super kámoši, no vsadím se, že kdyby měli nad sebou nějakou firmu, náhrada by se velmi rychle našla a oni by byli poslední, koho by se ptali. po půlroční pauze se koncem léta kapela konečně představila i naživo. Předkapelu jim dělala vycházející americká powermetalová hvězda ICED EARTH, které vyšel stejnojmenný debut. Koncerty se vydařili nad očekávání. Slušné návštěvy, tomu odpovídající výkony, pomalu se začíná hovořit (a nejen hovořit) o nové hvězdě. Konečně se probudili i firy a hlavně boss firmy NOISE INTERNATIONAL Karl Uwe Walterbach. Chtěl mít BLIND GUARDIAN za každou cenu. Není těžké si domyslet proč. S gigantem EMI totiž prohrál souboj o svou největší "dojnou krávu", Skupinu HELLOWEEN, a tak bylo potřeba díru zalátat. Nemluvě o tom, že příchodem BG k jeho firmě by měl vlastně všechny hvězdy v žánru pohromadě. Chlapci se nakonec rozhodli pro nemetalovou firmu Virgin (což je pobočka EMI).

A právě pod etiketou firmy Virgin chlapci prezentují další bombu s názvem Somewhere Far Beyond (1992). O desce netřeba mnoho mluvit. Je to typický BLIND GUARDIAN. Dobrá prodejnost desky už nikoho nepřekvapuje, v Německu má kapela pověst hvězdy . Promo turné se neslo ve znamení hraní v menších klubech, protože tyto byli beznadějně natřískané a jak všichni víme, je lepší hrát v natřískaných klubech, než v poloprázdných halách. Koncem minulého roku se chlapcům naskytla neobyčejná šance - zahrát si v krajině vycházejícího slunce - v Japonsku. Tam jsou metalové a obzvláště německé kapely velmi populární. po vydání nejnovějšího alba skupiny ACCEPT "Objection Overruled" nastala v Japonsku hysterie, taktéž se tam velmi dobře daří i kapele GAMMA RAY (video z Japonska se nazývá "Heading For The East"), RAGE tam minulý rok dvakrát po sobě vyprodal NHK Hall v Tokiu, což je hala, kde se hraje hokej a vejde se tam skoro 15.000 lidí, taktéž HEAVEN´S GATE tam měli slušný úspěch. BLIND GUARDIAN hanbu neudělali. Atmosféra na jejich koncertech byla vynikající, taktéž i japončíci, a tak se nelze divit, že ani ne za tři měsíce vyhodila na plac firma Virgin "živák" pod názvem Tokyo Tales. V současnosti by se měla kapela nacházet ve studiu, kde připravuje svůj v pořadí pátý studiový album. Světlo světa by mělo zhlédnout co nevidět...

Autor: Martin Benca
Zdroj: Uragán (?)
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist