novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
Hansi Kürsch na albu THERION - "Deggial"

THERION - DeggialTak jo, začněme tenhle velebolestný akt kácení modly asi takto: mám je rád, vzlyk... Ale šetřit je nebudu!!!
THERION jsou pro mé srdeční oblasti doopravdy vzácnou záležitostí. Byly časy, kdy bych s radostí po Big Bossovsku poslouchal i rektální odpařování Christophera Johnssona, leč... vzlyk... konec těm časům je, neboť mě tenhle blonďatý démon nasral...
Nemám nic proti orchestrálnímu chtíči, když už na ty smyčce vyzbydou mařeny, tak proč ne... Ale THERION jak se zdá poněkud ušlo, k čemu by se měly v metalu využívat symfonici a útočné velesbory micin. "Theli" bylo ideálně vyvážené - metal si to s klasikou rozdával ve vzácné harmonii a nebylo čeho vytýkat. "Vovin" zachránil přehršel zajímavých nápadů a cizokrajných inspirací, ale jejich pohrobka "Deggial" zachrání tak leda rána do týla.
On je to totiž uslintaný kriplík v nóbl ošacení, neboli jinými slovy metalový mentál ve fajnovém orchestrálním hávu. Jo, jo, marná sláva, Christopher to se smyčci i sbory umí, ale k čemu to, když metalová rozbuška navlhla a jenom slabě tiká v pozadí. Ne, nehodlám se tu pinožit za krásou riffů, abych pravdu řekl, nenašel bych jí ani Hubbleovým teleskopem. Skladby si to odbývají ve stereotypním schématu - horda klasiky a stupidní riff. Chybí mi zpěv, vokál, nejen to vyřvávání sboru v pozadí. Chorál je chorál, ale kompozice splývají, vzpouzejí se uchu... Ideální magická formule Theli úpí, tohle je moc. Překombinovanost, bezzubost... Chci nápady, úderné melodie, ne jenom hromadu dobře poslouchatelného materiálu, který absolutně ničím nevyniká (snad jenom zvukem, ale tím se ukájet nehodlám). Těch pár náznaků rozkoší dávno minulých nestačí!
Ba dokonce ani vokální přítomnost mnou bezmezně zbožňovaného Hansiho v písni "Flesh of Gods" nezachrání loď jménem "Deggial" na cestě ke dnu. Je to sice konečně smysluplná kompozice s celkem chytlavou melodikou, ale jedna vlaštovička jaro nedělá. Ech co, stejně to napíšu – bravo Hansi. Ne že by pěl nějak nad poměry úchvatně (je to prostě jenom skoro dokonalé jako obvykle), ale hlavně že pěje.
THERION zkrátka uhnívají blahem, mají fanoušky, pravděpodobně i bakšiš, ale jakoby ztratily vize a zápal. Christopher se stal zkostnatělým profesorem kloubení metalu a klasiky a rozjetá mašina tří korunek se zprudka zastavila. Kam dál? Našla se (snad) stabilní sestava, potenciál tu je, ale "kam kráčíš, ó šelmo?? "Deggial" uloví spoustu fanoušků, ale já už se ani nemůžu překecat k návštěvě koncertu.
A to býval můj velký sen, vidět je na živo...
Již není více... vzlyk...

Autor: Vítek Schmarc

www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist