novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
Imaginations Through The Looking Glass

Imaginations Through The Looking Glass V loňské recenzi na Blind Guardian Open Air festival v Coburgu jsem mj. naznačoval, že pokud se příslušným audiovideo specialistům, kteří byli na zaznamenání celé show nasazeni, podaří obsáhnout festivalové dění v takové atmosféře v jakém probíhalo, bude úspěch debutního DVD slepých strážců zaručen! A jaký je tedy výsledek? Maximální perfekcionismus, který je pro jakékoliv počínání kapely BLIND GUARDIAN tak typický, se logicky odrazil i na tomto DVD, které tak muselo a dopadlo dle očekávání!
To, že BLIND GUARDIAN spojují svou hudební tvorbu se světem fantasy je nesporné, proto nikoho nepřekvapí fakt, že vnější i vnitřní obal DVD (stejně jako řídící menu obou disků) se hemží fantasy malůvkami z estonsko-ruské dílny "Sira" Kostromana, "Dr. Venoma" a "Leo Haa" /všichni se podíleli např. na designu signlu "The Bard's Song (In The Forest)"/. Ústřední obrázek s vyobrazením kapely na scéně pod pláštěm funícího draka a reflektory monstrózních skřetů, stejně jako záběr na starého gnoma pokladníka ze zadní strany jsou obecně velmi zdařilé. Tvrdím obecně, jelikož když si je prohlédnete detailněji uvidíte, že řada postav jako by z oka vypadla filmovým protagonistům "Pána prstenů" (Gilmi, Legolas, Gandalf). Docela mne překvapuje, že na něco takového BLIND GUARDIAN přistoupili a záměrně se ptám zda to mají při svém věhlasu zapotřebí. To je snad jediná vada na kráse a dokonalosti tohoto DVD i když vlastně ještě jedna věc. Bohužel některé komentáře kapely na bonusovém disku jako i Hansiho komentář v průběhu koncertu zní pouze v němčině a tudíž my neněmecky mluvící máme smůlu.
DVD box Imaginations Through The Looking Glass obsahuje celkem 2 disky s 240 minutami materiálu. První nabízí záznam toho nejlepšího z dvoudenního vystoupení strážců, druhý pak obsahuje bonusové reportáže ze zákulisí, přípravy a průběhu festivalu včetně interview, které plošně shrnuje několikaleté působení slepých strážců na světové metalové scéně a dále 4 bonusové klipy (live záznamy) z fesťáku Wacken Open Air 2002 a koncertu ve Stuttgardu 2002. A je fajn, že strážci ony 4 klipy nabídli. Když je totiž srovnáte s koncertním show v Coburgu uvidíte ve všech směrech markantní rozdíly. Ostatně kapela sama potvrdila, že tehdejší organizace, technické vybavení a zázemí (tedy i to na Wacken Open Air 2002 kde BLIND GUARDIAN byli hvězdou večera a kam na ně přišlo 40.000 fandů) nebylo pro zaznamenání DVD materiálu vyhovující. Nelze se proto divit, že kapela se rozhodla uspořádat a zorganizovat vlastní dvoudenní festival (první den víceméně zkušební, druhý naostro - soudím tak alespoň z poměru použitých písní prvního a druhého dne), kam se sešlo hardcore jejich fanoušků z celého světa, celý výstup snímalo 13 kamer, byla připravena světelná a doprovodná pyrotechnická show a to v takovém rozsahu, který byl dříve nemyslitelný. Zkrátka organizátoři se připravili na vše a tak případný nezdar mohly zavinit jen faktory typu počasí, neúčast fandů nebo výpadek elektrického proudu. K ničemu takovému však naštěstí nedošlo.
Coburgský koncert (respektive jeho část) tvoří 20 skladeb a jsou zde zastoupeny pecky z celé diskografie slepých strážců. Dokonce zazněly skladby, které kapela již řadu let do svého repertoáru nezařadila - jako např. Banish From Sanctuary nebo The Last Candle. Naopak u skladeb, které patří k povinnému repertoáru se dalo očekávat maximální zapojení fandů a tak asi nikoho nepřekvapí sborová účast tisíců hlasů v The Bard's Song (In The Forrest), Valhalla nebo Lord Of The Rings. Zkrátka z tohoto DVD je v prvé řadě zřejmá pozitivní energie, pohoda a skvělá nálada která v průběhu festivalu panovala. Jistě - najde se pár hnípalů, kteří budou poukazovat, že Hansiho hlas nemohl znít tak čistě a že je s největší pravděpodobností upraven ve studiu, stejně jako, že Marcus s Oliverem nemohli ve dvou dosáhnout tak skvělých doprovodných sborů apod. Ale i kdyby to byla pravda tak je mi to vážně šumafuk. Toto DVD je záznamem velkolepé show, které jsem měl možnost osobně prožít čímž má pro mne vyšší přidanou hodnotu. Zkrátka jestliže do tohoto dne na výsluní mých metalových DVD kralovali IRON MAIDEN s "Rock In Rio", tak potom oznamuji: "král je mrtev, ať žije král" - BLIND GUARDIAN Imaginations Through The Looking Glass.

Hodnocení: 9.5/10

Autor: Votan
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist