novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
The Forgotten Tales

The Forgotten Tales Jsa neinformován, zíral jsem rok po vydání znamenitého "IFTOS" na zbrusu nové dílko pod hlavičkou BLIND GUARDIAN. Rok vydání hovořil jasně, ale názvy některých skladeb naznačovaly, že periody vydávání řadových alb se v žádném případě nezkrátily. Kvarteto nechalo "pouze" nabobtnat singl "Mr. Sandman". A to tak, že z výsledných předělávek, vlastních i cizích, vytvořilo chutnou vyplň mezi dvěma regulérními počiny, což nesnižuje ani fakt, že mnohé se zde uveřejněných písní lze najít na B-stranách singlů, či jako bonusy regulérních alb. Na "The Forgotten Tales" je totiž všechno pohromadě a naspeedované verze třeba právě "Mr. Sandman" nebo "Surfin´ USA" (BEACH BOYS) odebírají z BLIND GUARDIAN nálepku nesmlouvavých metalistů a přinášejí velkou porci nadhledu. Oldfieldova "To France" se podle mě dokonce povedla natolik, že by ji mohly pouštět i některé rádiové stanice, jenže ty dnes nepouštějí ani originál. Totéž platí i o ryze akustických verzích "Lord of the Ring" a "Bright Eyes" z vlastní tvůrčí dílny. Oddechová místy až bezstarostná deska, ale přesto opět dokazující nesmírný potenciál BLIND GUARDIAN, i když škarohlídové by mohli namítnout, že překopat pár aranží není zase takový problém. Ale po zkušenostech z mnoha alby, které jsou předělávkami naplněny po okraj, si dovolím tvrdit, že na "The Forgotten Tales" se podařilo adaptovat už jednou řečené bez křečovitosti a se zachováním vlastní tváře.

Hodnocení: 5/6

Autor: Jan Kozák
Zdroj: Spark (7/2002)


The Forgotten Tales

Jako poctu a dárek svým četným fanouškům koncipovali emisi alba The Forgotten Tales němečtí rytíři pompmetalu, BLIND GUARDIAN. Namísto zbrusu nové studiovky raději přistoupili k realizaci projektu, jehož kontury nosili v hlavách už nějaký ten pátek. Totiž natočit některé své skladby znovu v akustickém podání a doplnit je některými oblíbenými coververzemi. Tyto avšak ve výsledném efektu dost bourají soudržnost alba, které je tak spíše fragmentárními útržky chvilkového rozmaru. Až groteskně totiž působí lyrické adaptace kompozic „Bright Eyes“, „Mordred's Song“ či „The Bard's Song“ vedle křečovitých pokusů o Pat Ballarda (muzikálově bizarní Mr.Sandman), Freda Faserta (rock'n'roll Barbara Ann/Long tall Sally, jehož druhou část nahráli kdysi i Beatles) a Chucka Berryho (Surfin'USA). V příšerné dikci a hrůzostrašné anglické výslovnosti Hansiho Kürsche nejsou totiž ničím jiným, než poněkud trapnými pokusy, balancujícími na hraně nechtěné parodie. Výše zmíněné akustické podání věcí vlastních je naopak v pořádku a zapadá do obrazu, který svou tvorbou čtveřice maluje už léta. Hýřivě barevného a kompozičně propracovaného. A rovněž tři zbylé coververze plní funkci daleko uvážlivěji. QUEENovská „Spread Your Wings“ i „The Wizard“ (URIAH HEEP) sedí kapele nepoměrně více a Oldfieldovo „To France“ mě doslova nadchlo.
Nicméně BLIND GUARDIAN upekli dort až příliš pikantní chuti a ve snaze blyštivě předvést své kulinářské umění zapomněli na střídmost a hranice vlastních možností.

Hodnocení: 3/5

Autor: Jan Petričko
Zdroj: Big Bang! (?/1996)
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist