novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
Imaginations From The Other Side

Imaginations From The Other Side Tato německá skupina byla založena roku 1985 v městečku Krefeld původně pod jménem Lucifer‘s Heritage (Luciferovo dědictví) a její čtyři členové již během dvou let získali na německé undergroundové scéně proslulost. Přejmenovali se na Blind Guardian (Slepý strážce) a v roce 1988 prorazili na světovou scénu s první deskou Battalions Of Fear zcela ve stylu v té době nejlepší metalové kapely Helloween. To vám jistě napoví, že tihle pánové nejsou žádní andílci a hrají skutečně tvrdou muziku. Ovšem jejich vlastní styl, vytříbený vydáním dalších alb jako Follow The Blind a Tales From The Twighlight World časem nabývá na originalitě a zvuk metalových kytar a bubnů začíná být doplňován mohutnými sbory, zlepšuje se a postupně zmírňuje své tempo, poprvé v písni Lord Of The Rings a vsakuje do sebe tolik emocí, fantazie a tajemných příběhů, že si získává vlastní pojmenování „bard’s metal“. Čtete správně, jedná se vskutku o velmi zajímavý, skvěle propracovaný melodický metal se středověkými a orchestrálními prvky.
Další alba na sebe nenechala dlouho čekat, roku 1992 vyšlo nadčasové Somewhere Far Beyond a o rok později Tokyo Tales nahrávané skutečně v Japonsku.
Konečně v roce 1995 vydala skupina desku s názvem Imagination From The Other Side, ve které se navrací k podstatě fantasy, mystiky, bohů a hrdinských ság.
Úvodní skladba, nesoucí titulní název, jakoby byla úvodem do neuvěřitelného světa fantasy a mystiky, geniální texty a „vybrnkávačky“ Andrého Olbricha vás provedou, za doprovodu působivé kytary Marcuse Siepena a bubnů Thomase Staucha, všemi končinami bájných zemí, kde Petr Pan bojuje se živly a nebohý Frodo putuje Mordorem, stísněná atmosféra vygraduje do pocitů bezmocnosti, okouzlí vás a nechá nahlédnout do jiného světa „tam na druhé straně“. I’m Alive je skladba, kde se nekompromisní metalové rytmy mistrně doplňují s jemnými tóny akustické kytary a která vás nenechá váhat nad tím, jaký že to posloucháte žánr. Píseň A Past And Future Secret, vydaná m.j. i na singlu, patří zcela určitě mezi nejlepší a nejzvučnější balady této kapely vůbec a při jejím poslechu na vás dýchne nejen historie a dávné mýty, vyprávěné nádherným hlasem Hansiho Kürsche, ale i krutost válek a nesmiřitelnost osudu, který stihne každého bez rozdílu, v dávných dobách stejně jako dnes. V následujících třech skladbách projdete skutečným podsvětím, místy budete mít až pocit, že se na vás vše valí a že váš meč a stříbrný kříž nemůže zastavit všechnu tu hrůzu. Mordred’s Song vás potom zavede do komnaty nenáviděného syna krále Artuše a rozhodně vás neukolébá, naopak, Hansi Kürsch ve vás dokonale navodí pocit beznaděje, bolesti a strachu z vlastní smrti, kterou tak rádi rozséváte kolem sebe. V šesté skladbě dokonce okusíte torturu posmrtného života, který v podání Blind Guardian není zcela podle představ křesťanského světa.
Až se vydýcháte a slehnou vám zježené vlasy na hlavě, bravurní skladba Bright Eyes se vám ještě pokusí naposledy dodat odvahu a vštípit víru v boha, kterého jste zatratili, ale nevyžene beznaděj z vašeho srdce. Nemáte ani čas se připravit na „další svatou válku“ v osmé skladbě. Poslední krásnou skladbou nazvanou And The Story Ends - …a příběh končí, se nezbývá než rozloučit s tou krásnou zemí „za zrcadlem“ a doufat, že se probudíte zpět do svého světa. Tato deska mě zaujala na první pohled i poslech již v roce 1995, kdy vyšla, svým krásným obalem i netradičními texty a drsným a přesto melodickým zvukem, o jehož kvalitě se v případě tak zkušené kapely prostě nedá pochybovat. Každý, kdo má rád fantasy, krásné balady i tvrdší muziku a s kým se život nemazlí, si Blind Guardian bezpochyby oblíbí. Jsou totiž chvíle, kdy se prostě nic jiného poslouchat nedá…
Kromě výše zmíněného titulu a alba Forgotten Tales, kde se Blind Gurdian věnují nejoblíbenějším skladbám od jiných autorů, nesmím vynechat samozřejmě ještě desku Nightfall In The Middle-Earth, která zpracovává knihu Silmarillion J.R.R.Tolkiena a která žádného příznivce fantasy nenechá chladného. Zatím posledním počinem této populární čtveřice je velmi zajímavé album A Night At The Opera, které se vám také pokusím v budoucnu přiblížit.

Hodnocení: 4/5

Autor: Dalibor Tichý
Zdroj: Pevnost (3/2002)


Imaginations From The Other Side

Touha jít vpřed významně ovlivnila i páté album BLIND GUARDIAN. Přestávka na nahrávání novinky se protáhla proti předchůdci o další rok, na místě producenta vystřídal neodmyslitelného Kalleho Trappa renomovaný Flemming Rasmussen, drtivá většina nahrávání proběhla v Dánsku, ze svého místa "tajného" poradce zmizel Kai Hansen, zato mezi sboristy se objevila jména jako Piet Sielck nebo Ronnie Atkins (PRETTY MAIDS). Netrpělivě očekávaný výsledek se na jaře 1995 objevil zabalen do snad nejlepší obálky, jaký jsem od mistra Marschalla viděl. Po podrobném prozkoumání úžasné kresby se můžete vrhnout do neméně úchvatného hudebního obsahu. Jestli máte jiné mínění, tak mi promiňte, ale na hodnocení "Imaginations from the Other Side" použiji rčení, co kus, to skvost. Celá mašinérie BLIND GUARDIAN se od prvního tónu na vás řítí s nevšedním zápalem, riffy se zařezávají do všech hudebních buněk, sbory vás přimknou k podložce, na které se právě nalézáte a ten vodopád zdvojených, ztrojených, ale zpravidla ještě více znásobených kytarových sól je balzámem a zároveň nejúčinnější rozbuškou pro každou duši milující bombastický speed metal. Když si připočtěte křehkou baladu "A Past and Future Secret" a naléhavou smutnou náladu většiny celého alba (třeba refrén "Mordred´s Song" u mě stále vyvolává stavy melancholie), "IFTOS" ve své době s přehledem doplulo na vrchol snažení krefeldských. A mockrát už jsem uvažoval, zda to neplatí i při pohledu na celou jejich diskografii.

Hodnocení: 6/6

Autor: Jan Kozák
Zdroj: Spark (7/2002)
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist