novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
A Twist In The Myth

A Twist In The Myth BLIND GUARDIAN vždy platili za seskupení, které do jisté míry určovalo směr vývoje metalu v devadesátých letech. Alba z tohoto období jsou dnes již klasická a kapela, dobře si vědoma vlastní pozice, se bohulibě vyhřívá v paprscích vlastní popularity. S prošlapáváním cestiček je ale dnes už asi nadobro konec.

Hansi sice v bonusovém rozhovoru digipackové verze alba tvrdí, že aktuální album zní svěže a že obsahuje zřetelné prvky 70. let (což mi přijde jako dost protichůdné tvrzení), Pravda je ovšem po hříchu trochu někde jinde. A Twist In The Myth je totiž klasickým albem BLIND GUARDIAN. Nebo ještě lépe řečeno: je fúzí dvou klasických alb. Přelomového Imaginations From The Other Side a předchozí desky A Night In The Opera. Podle toho, co kapela říkala před vydáním alba, měla být novinka přímočařejší, syrovější a metalovější než nadýchané aranže z opery. Pilotní singl alba "Fly" jim dával i docela za pravdu. Ve finále ovšem dopadlo vše úplně jinak. Skladby samotné jsou sice přímočařejší, mají kratší stopáž i větší tah na branku, avšak v okamžiku, kdy se do hry vloží mocný Hansiho chór jak vystřižený z operní síně (myšleno v kontextu předchozího alba), jde veškerá syrovost do kytek. Bez nadsázky by se dalo říct, že současní BLIND GUARDIAN jsou z jedné poloviny kapela a z druhé poloviny stovky Hansiů, jejichž sbory dodávají albu až nepříjemně povědomý odér předchozího alba. Je sice pravda, že tempo se změnilo z rychlého power metalu do středně tempých monumentálních mini eposů, ale valná většina poznávacích made in blind značek zůstává zachována v netknuté podobě. Andrého kytara se ukazuje jako zcela nadčasová – na tu zapomněl i čas. Zní stejně jako před lety, stále dokola klátí povědomé melodie s mladickou silou a razancí. Ostatních kytar kromě hlavní linky není v hudbě taky zrovna málo. Celkovým zvukem je tedy Opera s Mýtem velmi příbuzná. Atmosféra skladeb mi přijde podobná spíš již zmiňovanému Imaginations from the Other Side. Materiál je celkem dost vyrovnaný. I s odstupem několika desítek poslechů nedokážu určit, která skladba je nějak výrazně lepší než ostatní. Já osobně mám nejraději klasické kusy jako je druhá Otherland a závěrečná The New Order. Naopak za největší vopruz pokládám cajdák Carry The Blessed Home, jenž zdařile sekunduje nejpříšernější skladbě Blindů vůbec: Sadly Sings Destiny. Pak je tu ještě rocková Another Stranger Me a netradičně znějící Fly. Zbytek alba jsou klasičtí BLIND GUARDIAN. Nechybí tu ani povinný The Bard Song nově titulovaný jako Skalds And Shadows – takovou skladbu bych si být kapelou klidně odpustil.

Otázka je, co teď s tím. Jako hudební kritik bych měl A Twist In The Myth asi bez dlouhého rozmyslu poslat tam, kam ani Hansi nedozpívá. Při poslechu alba jsem si ale uvědomil důležitou skutečnost. Ačkoli jsou moje současné albové mody převážně progresivního charakteru, mé srdce dlí zřejmě už navždy v okovech ukovaných v klasických heavy metalových pecích. Je určitě příjemné, když kapely, jako jsou BLIND GUARDIAN, nebo IRON MAIDEN, nahrají album znovu posouvající mantinely žánru. Nicméně pokud se nepovede, nemám s tím velký problém. Novinka Blindů má vzhledem k minulosti kapely kvalitativně zcela jistě mírně sestupný charakter, ale stále ještě zůstává hudbou na poměrně vysoké úrovni. Navíc vyšla v moc hezkým digipacku a má na obalu fakt krásnýho draka.

Hodnocení: 7,5/10

Autor: Louža
Zdroj: www.metalopolis.net


A Twist In The Myth

Spark 9/2006 - A Twist In The Myth BLIND GUARDIAN by už vlastně mohli v poklidu sedět v rodném Krefeldu a čas od času vydat konglomerát toho, co natočili v minulých dvaceti letech. Nic by se zřejmě nestalo, jenom to, že by to Hansi a spol. z hlediska své kreativity nepřežili. I na nové desce se jim totiž podařilo vyhmátnout a do jedinečného zvuku BLIND GUARDIAN nenásilně napasovat několik osvěžujících momentů. Tím naprosto zásadním se stala větší uvolněnost u některých skladeb. Nebylo to sice zvykem, ale kvartet evidentně pobral víc rockových elementů než v minulosti. Ano, zůstaly hromady kytar, které se dmou a košatí, do čehož se tradičně přihrnou i sbory a další bobtnající prvky. Ale když si vezmete klipovku Another Stranger Me, najdete pod její slupkou přímočarou rockovou písničku, kde není po obvyklých zapeklitých vylomeninách BLIND GUARDIAN ani stopy. Kapela zároveň stále pokukuje i po nových horizontech a úspěšně to převádí do skladby Fly, která svými škrkajícími a odsekávajícími kytarami a opět oním až rockovým tahem a rozbijí některé mýty kolem BLIND GUARDIAN. Ale příznivci tradičního zvuku Strážců samozřejmě nemusí mít strach, zase až tak šílené experimenty se na A Twist And The Myst nedějí. O tradiční power metalové smrště, plné lahůdkových sól, nepřijdou stejně jako o zpěvné pomalejší kousky nasáklé folklórními prvky a středověkou muzikou. Jenom je to znova o dost pestřejší a variabilnější, což dovoluje nejen otevřená mysl všech skladatelů, ale i perfektní a ve všech náladách a odstínech zvládnutý Hansiho zpěv. Jestliže se s deskou A Twist And The Myst budete zpočátku mírně potýkat, nechte jí čas, jako u Nightfall In The Middle-Earth, a uvidíte, jak bude postupně odkrývat své podklady.

Hodnocení: 5,5/6

Autor: Jan Kozák
Zdroj: Spark 9/2006


A Twist In The Myth

Králové fantasy metalu napínali své fanoušky dlouho. Možná déle, než bylo zdrávo. Nové album A Twist And The Myst je sice po zvukové stránce vypiplané do posledního detailu, otázkou však zůstává, jestli se tím Hansimu a spol. Podařilo dostatečně zamaskovat nejvýraznější kompoziční klopýtnutí v kariéře. BLIND GUARDIAN byli vždy zvukoví perfekcionisté, zároveň ale na každé desce dokázali přijít se skladbami, které by fungovaly, i kdyby je kapela nahrála ve sklepě. Konstatuji to nerad, ale postavíme-li vedle sebe A Twist And The Myst a kterékoliv ze starších alb, zjistíme, že na aktuálním opusu prostě výrazné skladby chybí. Výjimku tvoří snad jen trojlístek This Will Never End, Fly a The Edge, nicméně ani tyto fláky v porovnání s klenoty z Imaginations From The Other Side nebo A Night At Opera bohužel neobstojí. Hansi se na nových promo fotkách objevuje v apartním sáčku a s uhlazenou pěničkou. A přesně takové je i nové album. Většině skladeb jednoduše schází větší spontánnost, živelnost a tah na bránu. Precizně vycizelovaná produkce jako by byla tím jediným, na co se čtveřice ve studiu soustředila. Promakaný zvuk a aranžmá, to je však na kapelu formátu BLIND GUARDIAN málo. Nové desky velkých seskupení provázejí pokaždé velká očekávání. BLIND GUARDIAN tato očekávání tentokrát nenaplnili. Stalo se jim to ale poprvé v kariéře, tak je snad za to nikdo zatracovat nebude.

Hodnocení: 4/6

Autor: David Plšek
Zdroj: Spark 9/2006
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist