novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
Wacken Open Air 2002, SRN (03.08.2002)

Není asi žádným překvapením, že prioritou na Wackenu pro mě byli BLIND GUARDIAN. Právě oni totiž na letošním ročníku sehráli úlohu hlavní kapely festivalu. Wacken se tak stal lákadlem a hlavně místem hromadného setkání bardů ze všech koutů Evropy. Nicméně v této akci bylo možné vidět i něco jako symbolické rozloučení s Wackenem jako takovým. Marcus Siepen (kytarista) se totiž nedávno k otázce účasti kapely na dalším ročníku festivalu vyjádřil skepticky. Kapela totiž příští rok organizuje pod svým jménem vlastní festival! A že nepůjde o nějakou komorní akci dokazuje reklamní kampaň, která se již na internetu a v německým metalových médiích rozběhla.

Setkání

autogramiáda - Wacken Open Air 2002Je pochopitelné, že jsem měl snahu se po více jak půlroce se strážci opět vidět. Jakmile jsme dorazili do Němec tak jsem se s Hansim okamžitě spojil, abych zjistil kde se kapela zrovna nachází a kdy lze očekávat jejich příjezd. Strážci momentálně trávili čas ve studiu kde vrcholily poslední přípravy na sobotní vystoupení. Až na Marcuse, který přijede už v pátek večer, zbytek kapely dorazí v sobotu něco před pátou hodinou odpolední. Přesně v tolik hodin totiž začínala se strážci autogramiáda. A tak jsem v sobotu okolo čtvrté stepoval v areálu pro novináře a vyčkával jejich příchodu. Do té chvíle ničím nenápadný areál se začal pomalu a jistě plnit fandy v tričkách BG. Dal jsem s jedním z nich do debaty, když jsem si všimnul nenápadně postávajícího Olivera Holzwarta (basa). Ihned jsem si to k němu namířil a požádal ho o poskytnutí interview. Oliver ochotně svolil a tak jsme si domluvili přesný čas a místo. Na obráceném konci konečně spatřuji Andrého a tak se po přivítání pouštíme do diskuse. Snažím se z něj vymámit co že mohou fandové v rámci show očekávat. Kromě toho se ptám i na dosavadní průběh turné. Jelikož se kolem nás začíná motat více a více lidí, vyrážím vstříc Hansimu, který se z ničeho nic objevil u vchodu. Probíráme pár věcí a domlouvám zprostředkovaně interview pro SPARK. Hansi mi ještě poradil, ať využiji svého fotopasu a jdu si nafotit jejich koncert pěkně zblízka, nicméně já se rozhodl pro přímou účast v první lajně. Až později jsem litoval neuposlechnutí jeho rady. Poté jsme se rozloučili s tím, že se po koncertě možná ještě uvidíme. Mezitím co jsem postával před press stanem, potkal jsem Charliho Bauerfeinda - producenta poslední desky strážců. Charlie měl skvělou náladu, žertoval na všechny strany. Potvrdil mi, že pracuje na nové desce HELLOWEEN, která by měla vyjít na konci roku. Jakmile se tak stane, pustí se do mixování a realizace druhého živáku BLIND GUARDIAN. Dělám si s ním fotku na památku a srdečně se loučíme. V tom již přichází Oliver a tak kráčíme do stanu pro novináře kde začíná náš rozhovor.

Pokec s Oliverem

Rozhovor s basákem Oliverem Holzwartem na Wacken Open Air 2002

Koncert

Po rozhovoru s Oliverem jsem se šel podívat na autogramiádu strážců. Fronta lidí, kteří usilovali o podpis se táhla jako had desítky metrů areálem. Nafotil jsem si pár snímků a pokecal s Bjornem, německým to kamarádem, kterému jsem vyzvonil, že strážci na nás chystají tři pecky z alba Imaginations From The Other Side a 14ti minutovou And Then There Was Silence. Paradoxem je, že právě Bjorn, se stal obětí davového šílenství, které se v průběhu koncertu rozpoutalo a odnesl si z něho zlomené žebro. Ale o tom až později.
Vzhledem k tomu, že jsem se ze všech kapel těšil právě na BLIND GUARDIAN a chtěl urvat místo co nejblíže přednímu zábradlí, vydal jsem se směrem k "True Metal Stage" dobrých 5 hodinek před plánovaným začátkem. V průběhu vystoupení EDGUY jsem se prorval až do druhé řady a společně s ostatními sledoval více jak hodinovou přípravu pódia. S blížícím se vystoupením dav znatelně houstl což se projevovalo až hysterickými tlačenicemi o výhodné pozice. Nepříjemně pálivé slunce vysoušelo naše tělesné schránky a tak se někteří z nás začali dožadovat vody. Pořadatelé zareagovali prakticky okamžitě. Zpočátku rozdávali jen pet láhve s vodou, jelikož však množství evidentně nestačilo, přišel na řadu postřik z hadice. Skomírající řady pookřály a z prvních úst se valilo skandování "Guardian, Guardian", které mohutnělo a mohutnělo. Jednou zprava pak zase z leva. Atmosféra byla výtečná a slibovala poklidný průběh. Poté začal dav samovolně zpívat The Bard's Song - In The Forrest a to několikrát za sebou.
z turné k A Night At The Opera (Wacken 2002); (C) www.metaltix.comKonečně scéna potemněla a zahalila se do kouřové clony. Stejně jako při posledním šňůře k albu Nightfall… se prostorem rozlehla bitevní vřava z War of Wrath. Na obou stranách pódia začaly vzhůru stoupat obrovské plachty se symboly draka s hlavami obrácenými směrem k pódiu. V průběhu Morgothova dialogu se Sauronem, který z paměti odříkával celý dav se za soupravu bicích vyšplhal Thomen, jehož příchod byl oslaven monstrózním hlaholem. Postupně na scénu přicházejí i ostatní, Hansi jako poslední. V okamžiku kdy se úvodní "Válka hněvu" přehoupla do následující Into The Storm z přední části pódia vyšlehly rudé gejzíry ohně. K nebi se zvedl les rukou a všichni do jednoho začali odzpívávat skladbu od začátku až do konce. Po skončení skladby se Hansi se všemi přivítal. Bohužel v němčině, takže jsem rozuměl úplný kulový. Jediné co jsem pochopil, že definitivně potvrdil natočení DVD, což dokazovala i přítomná kamera zavěšena na otočném rameni, které bylo umístěno v levé části pódia. Na pravé straně pak stál ještě jeden kameraman, který vše zaznamenával z druhého pohledu. Další peckou v pořadí byla Welcome To Dying. Parádně odehraná skladba, natolik známá a oblíbená, že sborové "Vítej při umírání" muselo být slyšet na míle daleko. Podobně tomu bylo i u následující Nightfall, při které scéna potemněla a z vyvýšených pochodní připevněných k pódiu vyšlehly plameny, který plápolaly po celou dobu skladby.
Perfektní dojem však kazil neukázněný dav. Neustálé strkanice a snaha urvat lepší pozici přerostla doslova v jatka. Do toho všeho se přidali i tzv. "jumpeři", kteří se v dalších a dalších vlnách nechali nad hlavami davu přenášet po rukou (i hlavách) k předním liniím, kde je ochranka vytahovala z davu. Kopance a rány tak začaly dopadat i z vrchu, kde to nikdo nečekal. Zkuste si pak v těchto podmínkách koncert náležitě vychutnat. Zdá se mi nepochopitelné, že nikdo z kapely či pořadatelů hlídkujících na ochozech nezaznamenal místo spokojených úsměvů jen bolestí zkroucené tváře nebo plačící fanynky padající k zemi pod tlakem bezohledných kolegů a nesnažili se alespoň slovní domluvou zkrotit největší rozvášněnce.
Další skladby The Script For My Requiem, The Soulforged, Majesty, Valhalla, Lord Of The Rings a Morded's Song jsem si z neustálých bitek prakticky neužil, proto jsem se rozhodl k evakuaci, než jsem ještě před tím oplatil několik ran. Skvělou Bright Eyes jsem si proto vyslechl již mimo ohnisko sváru. Měl jsem tak alespoň možnost se projít po areálu a obsáhnout kam až dosahují řady fandů. Prostor před oběma pódii byl totálně zaplněný a postávající fandové se táhli až hluboko do středu areálu, mezi stánky s pivem a pokrmem. Po 70ti metrech od pódia se však kvalita zvuku podstatně zhoršila, takže čtrnáctiminutovka And Then There Was Silence vyzněla zvláště v přechodech hodně nevýrazně. Hold absence rozsáhlých orchestrální aranží a sborů udělaly své. Možná k tomuto stavu přispěly plachty s drakem, které překrývaly obě reprákové soustavy po stranách. Z dalších skladeb se pak hrály Time Stands Still, Born in a Mourning Hall, Imaginations From The Other Side a myslím, že Journey through the Dark. Chybět nesměla ni kultovní hymna The Bard's Song - In The Forrest, která byla prakticky celá zazpívaná publikem. Přesný pořadí playlistu si bohužel nepamatuji, takže nevím, která z dalších písní následovala, nicméně strážci k závěru na oko vyklidili scénu, aby se po chvíli nechali vyvolat zpět a odehráli závěrečné dvě skladby Lost in the Twilight Hall a Mirror Mirror. To už jsem se nacházel opět v blízkosti pódia, takže zvuk nabyl své čistoty. Přidané "bonusy" byly zvoleny velmi vhodně. Skladba Mirror Mirror je totiž podle několika nezávislých hitparád považována za nejpopulárnější píseň z celé diskografie strážců. A právě při jejím odehrání se odněkud z pravé část areálu vznesly vzhůru první pyrotechnické salvy, které se k nadšení všech rozprskly do mnohabarevných hvězd.

Co říci na závěr? Skvělý výběr skladeb, profesionální vystoupení hudebníků, velmi kvalitní audiovizuální dojem z předvedených efektů. Ten kdo se přijel podívat za BLIND GUARDIAN určitě nelitoval, pokud ovšem celé vystoupení sledoval z bezpečné vzdálenosti!

Autor: Votan
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist