novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
Fantasy Metalfest, Pardubice, ČR (22.08.2003)

pohled na scénu - Fantasy Metalfest, PardubiceZřejmě nikomu ze skalných fanoušků německého zázraku jménem BLIND GUARDIAN není zapotřebí připomínat, co se semlelo dne 22. srpna v areálu koupaliště Cihelna v Pardubicích. Po pěti dlouhých letech jsme měli možnost si opět vychutnat živé vystoupení metalových bardů v České Republice, tentokrát pod krycím názvem Fantasy Metalfest.

Již od časného dopoledne začali místní ulice zaplavovat hejna fanoušků z nejrůznějších koutů republiky a nebylo jevem zřídkavým zaslechnout taky mluvu polskou. Dopravit se do Pardubic se mi zdařilo bez problémů, ty však nastaly, jakmile jsem se pokusila objevit místo konání. Na webovém serveru organizátorů sice mapka s vyznačením místa byla, to však člověku se slabším orientačním smyslem pomůže jen pramálo, takže mi nezbylo než nenápadně stopovat skupinku Poláků doufajíc, že alespoň oni vědí kudy kam.

Oficiálně byl začátek festivalového dění ohlášen na 14. hodinu a v tu dobu se už před branou koupaliště tísnilo kolem půltisíce metalistů. Zpoza plotů areálu bylo zřetelně slyšet melodie známých pecek od BG – skupina právě finišovala zvučení na pódiu. Pak se brána otevřela a fanoušci se začali rozlézat. Kupodivu drtivá většina namísto směru pódium, kde už dováděla skvělá revival-band Damage, zamířila k četným stánkům s pivem a čímkoliv, co teklo a obsahovalo alespoň stopu alkoholu. V poklidné a takřka rodinné atmosféře se odehrávala celá úvodní část festivalu, čímž mám na mysli vystoupení hostujících skupin. Ty se všemožně snažily vyždímat z přítomných alespoň špetku nadšení a aktivity, ale kombinace hojného slunce a tekutého chleba uvedla většinu diváků do stavu hibernace a jen několik hloučků posedávalo před pódiem. Kvalita kapel příjemně překvapila i natolik kritického fanouška jako jsem já, mnoho z nich má možnost pozvednout se z klubové scény výš, i když mi trochu překážely anglické texty, kterým neměl šanci rozumět téměř nikdo pro špatnou výslovnost a specifický charakter metalového zpěvu.

Nicméně se všem vystupujícím povedlo udržovat fanoušky ve výborné náladě, někdy až do takové míry, že si téměř nikdo nepovšiml známé postavy Andrého Olbricha, postávajícího poblíž podia a ochotně se bavícího s malým hloučkem obdivovatelů kolem. Strávil vlastně celé dopoledne, jako jediný z členů BG, v areálu, čehož jsem patřičně využila na společnou fotografii (autor Agarwaen) a několik zvídavých dotazů později. André se opravdu projevil jako nesmírně trpělivý a ochotný což určitě hodně přidá na jeho oblíbenosti. V mini-rozhovoru jsem se ho mezi jiným zeptala na dávněji vzpomínaný projekt metalové opery na motivy Pána Prstenů (to jsme už přešli v konverzaci na Andrého rodnou němčinu, protože měl s angličtinou mírné problémy) na což se přiznal, že za několik let nestihl napsat víc než pár taktů…takže v dohledné době to určitě hotové nebude. Kolem půl sedmé bylo organizátory naplánováno pro malou skupinku českých a polských fanoušků setkání i s ostatními členy skupiny BLIND GUARDIAN, toť příležitost na další fotky do sbírky a nezapomenutelný zážitek…pro mě určitě. Hoši byli vskutku příjemní, ochotně se bavili s každým, kdo měl zájem a potvrdili svou všeobecnou pověst pohodových lidí bez jakýchkoliv hvězdných manýrů.

vystoupení BLIND GUARDIAN - Fantasy Metalfest, PardubiceDo formálního začátku hlavního koncertu ve 20:00 zbývala nějaká chvilka, čas akorát na poslední pivo a lidi se už pomalu začali grupit před pódiem v napjatém očekávání. Po nezbytné půlhodince zdržení se konečně ozvalo řinčení zbraní a zbroje z reprobeden. Guardiani zahájili své vystoupení osvědčeným otevíracím gambitem War of Wrath – Into the Storm. Bezchybným ůvodem se jim povedlo dostat tisícové publikum přesně tam, kde jej chtěli mít. Měla jsem to štěstí sledovat celou akci z první fronty pod podiem, takže mi neuniklo nic, co se tam odehrávalo. BG byli bezpochyby ve svém živlu a fanoušci to patřičně ocenili podporou svých hlasů. Celé show vévodil frontman Hansi, který zvládal bavit a hecovat publikum jako profesionál a malé hlasové zaváhání ve vyšších polohách u Nightfall mu všichni vděčně prominuli. Repertoár byl sestaven hlavně z největších hitů, včetně "povinné" Valhally, Lord of the Rings, Mordred’s Song, I am Alive, And Then There Was Silence, Welcome to Dying, The Bardś Song… Hodina a půl, počas které stihli rozvášnění fandové na velikou nelibost organizátorů prolomit bariéru u podia, uběhla příliš rychle a ani vytleskaný, i když předem očekávaný, přídavek klasických Time Stands Still a Mirror,Mirror nezmírnil lítost nad tím, že páteční srpnová noc je u konce. Nekteří šťastlivci si dokonce obohatili sbírku kultovních předmětů o jednu z Thomenových hůlek, které štědře házel mezi publikum. S obrovským aplausem jsme se tedy s kapelou BLIND GUARDIAN rozloučili… do příštího setkání.

Autor: Alchemika (Stanislava Belková)


Fantasy Metalfest, Pardubice, ČR (22.08.2003)

Předposlední prázdninový pátek potěšil snad každého příznivce tvrdě melodické muziky nejen ve východních Čechách. V Pardubicích se totiž 22. srpna 2003 konal společný koncert sedmi metalových kapel ze tří evropských států.

Nejsilnějším magnetem mělo být vystoupení známé powermetalové stálice BLIND GUARDIAN. Jako pardubický obyvatel jsem si tuto lahůdku naservírovanou přímo pod nos samozřejmě nemohl nechat ujít. Oficiální začátek psaný na vstupence jako tradičně u těchto akcí nebyl tím skutečným. Místo ve 14 hodin byla banda nedočkavých fanoušků vpuštěna až ve třičtvrtě na tři. Důvodem byla zvuková zkouška hlavních aktérů, BLIND GUARDIAN. Při jejím poslechu jsem měl však dojem, že poslouchám spíše méně kvalitní revival band. Některé notoricky známé pasáže z písní Into The Storm a Nightfall zněly místy až falešně. Co nás čeká večer jsem se ani neodvažoval odhadnout.

Než se však rozezněly tóny headlinera festivalu naostro, bylo nutné přečkat několik hodin prezentace všech předskokanů. Vše odstartovala kapela DAMAGE, INC., velmi zdařilý český revival americké Metallicy. Mezi starší, osvědčenou tvorbu (Creeping Death, Master Of Puppets, One) občas účelně vložila pomalejší novou (např. Memory Remians). Po třičtvrtěhodince předala otěže brněnské bandě BAST. Jejich tvorba ve stylu heavy/thrash bohužel silně připomínala brichtovský Arakain. Pak na scénu nastoupil slovenský GALADRIEL a předvedl vskutku zajímavou směsici ve formě melodic gothic/doom/death.

Další smečku ze "Slovače" DEAD POETS SOCIETY jsem nebyl schopen dostatečně identifikovat, jelikož se na mě začala těžce podepisovat smrtonosná kombinace kelímkového 12° Staropramenu a silně všudypřítomného sluníčka. Proto jsem využil možnosti koupání (v ceně vstupenky) v bazénech a právě se probouzející opici šel radši zchladit. Po této proceduře jsem zaregistroval již pouze závěr show DPS. Podle přátel, kteří odolali koupeli, jsem přišel o velice slušně zahraný power.

Kapelou, na kterou jsem byl zvědav, byl hanácký CALIBOS. Znám hlavně jejich starší tvorbu, ale tu bohužel neměli moc času připomenout. Celá akce měla totiž kvůli stížnostem místních obyvatel skončit úderem desáté. A tak ve vymezené půlhodince byl pouze speedový nářez Za krále z debutního CD jediným kouskem, který stál za to.

Do role předkapely byla také postavena z Německa pocházející formace s velice podivným názvem PILLOW KILLZ. Jejich osobitě pojatý crossover s prvky hard’n‘heavy, thrashe, speedu, funky a bůhvíčeho ještě? mě však vůbec neoslovil. Ne že by hráli vyloženě špatně, ale takových kapel jsou tisíce. No, a taky jsem se pomalu soustředil na zlatý hřeb večera, BLIND GUARDIAN.

Ve čtvrt na devět konečně vyběhli na pódium všichni členové tohoto známého power/speedového seskupení. Těm, kteří dění kolem BLIND GUARDIAN blíže nesledují, je nutné vysvětlit, že kapela si pro svá koncertní vystoupení již od roku 1998 vypůjčuje baskytaristu (byl avizovaný Oliver Holzvarth z kapely SIEGE’S EVEN). Dřívější zpěvák/basák Hansi Kürsch se tak může plně soustředit pouze na vokální projev. Svoji dvouhodinovou show otevřeli bardi z německého Krefeldu songem Into The Storm z alba Nightfall In The Middle Earth (1998). Následná Imaginations From The Other Side ze stejnojmenného alba (1995) mě nenechala na pochybách, že starší tvorbu dnes večer asi moc často neuslyším. Tato dvě alba skutečně tvořila jakousi pomyslnou kostru celého koncertu. Pomalejší ale hymnický Nightfall mě v tom jenom utvrdil. Trochu překvapivě následovala vypalovačka Welcome To Dying z kultovního alba Tales From The Twilight Hall (1990). Mohutný headbanging, který jsem přitom absolvoval, mi tak trochu pomotal další pořadí songů. Každopádně zazněly svižnější písně I'm Alive, The Script From My Requiem (obě z roku 1995), Mirror, Mirror a Time Stands Still At The Iron Hill (obě z roku 1998). Propagátoři ryzího speedmetalu z let osmdesátých ale také ukázali, že umějí zahrát i vyložené balady typu Lord Of The Rings a The Bards Song – In The Forest. Pomyslnou druhou půli koncertu obstaral hlavně materiál z posledního výtvoru A Night At The Opera (2002). Poněvadž mi toto album opravdu nesedlo, nemohu uvést ani názvy písní. Náladu mi spravila až kultovní speedovka Valhalla z fošny Follow The Blind (1989). Přidávaný závěr obstaraly kupodivu pomalejší záležitosti, z nichž nejvýrazněji vyzněla And The Story Ends. Poté se již pánové muzikanti definitivně odporoučeli.

Co k tomu dodat? Asi to, že celkově podali BLIND GUARDIAN při své druhé (?) návštěvě ČR až na pár menších technických chybiček (inu, koncert) očekávaný kvalitní výkon.

Autor: Marek Balada
Zdroj: Music Store (9/2003)


Fantasy Metalfest, Pardubice, ČR (22.08.2003)

Jednou z posledních zastávek v rámci osmnáctiměsíčního turné k albu A Night At The Opera byl pardubický Fantasy Metalfest. Po pěti letech mohli fanoušci této populární německé kapely vidět v naší republice jejich živé vystoupení. K mému velkému překvapení je však návštěvnost této akce poměrně slabá. Počet návštěvníků si troufám odhadnout tak kolem tisícovky. Jak je u nás dobrým zvykem, začátek koncertu se posunul o půl hodiny, a tak úvodní intro War Of Wrath zaznívá kolem půl deváté. Převážnou část repertoáru tvoří všem již dobře známé hity a celé dění koncertu má ve svých rukou zpěvák a frontman Hansi Kürsch, který neustále komunikoval s publikem. Po skladbě Into The Storm zdraví všechny přítomné a připomíná, že je to již druhá návštěva v naší republice, ale první v Pardubicích. Při následující Welcome To Dying atmosféra v davu opravdu zhoustla a nejdřív samotný Hansi prosí publikum, aby se tolik netlačili, protože by si přáli, aby tato noc byla pro všechny nezapomenutelná party, a neradi by viděli nějaké zranění. Poté přichází pořadatel koncertu a opakovaně vyzývá fanoušky, aby ustoupili o několik kroků. Hned pro prvních dvou skladbách došlo k probourání bariéry. Nejprve v předních řadách asi na výzvu nezareagovali, protože zaznělo výhrůžné "jestli neposlechnete, bude koncert přerušen". Nakonec se ale vrací Hansi a následuje Nightfall, při které má chvílemi menší hlasové potíže, což ale větší část rozvášněného publika pravděpodobně nevnímá. Po každé skladbě odměňuje publikum kapelu bouřlivým potleskem a je vidět, že guardiani jsou ve formě. Po skladbě The Skript For My Requiem přichází na řadu Valhalla, která už je téměř hymnou a u publika má samozřejmě velký ohlas. Dále zaznívají skladby jako Lord Of The Rings, I Am Alive, která je uvedena jako jedna z těch agresivnějších. "Už na nás čeká jeden z našich přátel - Mordred, takže mu spolu s vámi věnujeme další skladbu", takto Hansi uvedl Mordred's Song. Koncert pokračuje dvěma songy z posledního studiového alba, kterými jsou Punishment Divine a And Then There Was Silence. Poslední pětici zahajuje skladba Bard's Song, která je tradiční koncertní hymnou BLIND GUARDIAN a většinou navodí snovou atmosféru . Fanoušci vytahují zapalovače a společně s Hansim odzpívávají nazpaměť celou skladbu, při jejímž refrénu je slyšet především samotné publikum. Imaginations From The Other Side byla avízovaná jako poslední, ale publikum dává již před touto skladbou hlasitě najevo, že nesouhlasí, a tak je všem jasné, že se bude přidávat. Pro krátké pauze se celá kapela vrací zpět a zaznívají ještě celkem tři přídavky. And The Story Ends, Time Stands Still (At The Iron Hill) a opravdu závěrečná Mirror, Mirror, bez které, jak řekl Hansi by kapela nemohla opustit pódium. Pak už následuje jen loučení a pro pár šťastných fanoušků suvenýry v podobě trsátek či paliček. Některé z nás na chvíli ovládá pocit lítosti nad tím, že všechno hezké uteče velmi rychle jako i toto velmi příjemné vystoupení. Jak ale slíbili členové kapely, budou brzo zpět, a tak nezbývá nic jiného než počkat na další setkání.

Autor: Karla Černá
Zdroj: Spark (?/2003)
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist