novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
Wacken Open Air 1998, SRN

Vy, kdož jste zažili vysoce povedené vystoupení krefeldské čtyř-až-šestice letošním třineckém festivalu snad nepohrdnete konfrontací festivalových zážitků s událostí formálně srovnatelnou, kterážto se udála daleko západně od našich hranic na kultovním Wacken Open Air festivalu. Ale k porovnávání nechť dojde později, začněme pěkně po pořádku...
Promotéři 9. ročníku největšího true metalového festivalu na světě se mohli přetrhnout s potvrzováním SAVATAGE coby hlavní hvězdy večera, fakt kterýžto jistě potěšil i chlapce z BLIND GUARDIAN, kteří ovšem měli návštěvu louky za severoněmeckou vesnicí tak jak tak v plánu, místní fanstvo však zjevně přitahovali spíše druzí jmenovaní, byť asi Němcům nemusí návštěva koncertu BLIND GUARDIAN připadat až tak zvláštní. Nicméně mohu potvrdit, že ač jsem je v krátkém časovém sledu viděl třikrát, vždy se jednalo a nádherný a svým způsobem jedinečný zážitek.
Sobotní sekvence ICED EARTH - BLIND GUARDIAN - SAVATAGE přitáhla k hlavnímu pódiu snad všechny speed/power fans co jich v Německu je a úbytek na dvacetitisícové mase nezpůsobil ani program na třech dalších pódiích. Naopak, při BLIND GUARDIAN se šlo stěží pohnout ve vzdálenosti 50-ti metrů od pódia a i mezi jinak klidnými fandy BG došlo k nějakému pošťuchování a boji o místa (a to jsem prosím byl na úrovni zvukové věže!). Teď už asi ti bystřejší zpozorovali možnost srovnání s Třincem. Jinak perfektní vystoupení zde totiž dostává atmosféru, která jeho účinek nenásobí nýbrž umocňuje (těm, co mají problémy s matikou, doporučuji snad jen aby takové vystoupení navštívili, pak určitě pochopí, co to znamená, i když jednička na vysvědčení za to asi nebude...).
Ale dost už nesmyslů. K předčasné kulminaci sobotního večera došlo krátce po intru a úvodních tónech Into the Storm. Nikdy jsem neviděl, jak vypadá zemětřesení, ale pohled na poskakující megadav Blindích fanoušků mi tento pohled zajisté nahradil. Je mi strašně líto, že se o tak bombastický pocit, který mě zalil už od prvních tónů, nedokážu podělit prostřednictvím slov - když už nic, aspoň byste mi to mohli závidět. Ale jdeme dál - skladby víceméně kopírují program známý z předcházejícího turné. Obzvlášť dvojice skladeb z Imaginations From THe Other Side - Mordred´s Song a Script for My Requiem ukazuje ohromnou schopnost kapely napěchovat skladby drivem a feelingem, který hodně producentů dokáže dostat na médium, ovšem u živého provedení už to není ono. Samozřejmě své hrají i technické možnosti, ale pokud neumíte napsat dobrou chytlavou skladbu, tak vám to nepomůže. Ale BLIND GUARDIAN to umí. A taky asi dobře vědí proč hrají tyhle dvě skladby bezprostředně po sobě. Takhle silné a přesvědčivé podání umocněné celkovou atmosférou musí vehnat slzy do očí snad i nefandovi, i když takových tu snad ani moc nebylo. Pravda, netvrdím, že všichni brečeli, ono to mokro ve tvářích bylo spíše od deště, ale ten se teď asi těžko někdo obtěžoval vnímat.
Přichází akustická část vystoupení a asi nutnost opakovat klišé o úžasné atmosféře a zpívajících fandech... jenže slyšeli jste už někdy 20.000 lidí zpívat bardskou baladu? I kdyby to snad nebylo na Guinessovu knihu rekordů, na neopakovatelný zážitek je to určitě! A abych se snad nespokojil s opakováním těch samých názvů skladeb, přichází další pecka - Bright Eyes a to tak, že v akustickém provedení. Už tak silná skladba dostává v akustické verzi další náboj, aspoň pro mě, a tak se napůl vzpamatovávám z nečekaného překvapení a napůl vychutnávám další útok na srdce.
Celý koncert utekl tak nějak strašně rychle a v přehlušujícím zugabe se ztratí snad i má neněmčina. Takže přídavek. Jenže sotva se kapela vrátí na pódium, vlevo nad ním se rozprsknou první ohňostroje, takže hlavy se kroutí sem a tam, ohnivé záblesky střídají mohutné stíny a Time Stands Still At The Iron Hill - další překvápko.
Bohužel posledním překvapením je, že tímto set BLIND GUARDIAN končí. Trochu proti plánu, zdálo by se. Hlavní hvězdy večera jsou ovšem SAVATAGE, nedovolím si napsat bohužel, jejich vystoupení se určitě zařadilo po bok výše popsaného, s lepší pódiovou výpravou ale už poněkud unavenou atmosférou. A tak s doznívajícími pocity z vystoupení BLIND GUARDIAN, které v žádném případě nemohlo být jen dalším v řadě, se obracím k vedlejšímu pódiu a americkým legendám RIOT. Někdy je i těch zážitků moc...

Autor: Martin W. Brňovják
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist