novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
Noc plná hvězd, Třinec, ČR (27.06.1998)

Konečně jsme se dočkali. Přesně 27. června se kapela BLIND GUARDIAN poprvé představila českým fandům na česko-moravsko-slezské půdě. Český bard si jistě neodpustí štiplavou poznámku, že to chlapcům z Krefeldu trvalo dosti dlouho.

...BUTY konečně vyklidili pole a na pódium se začali drát technici od Blindů. Všichni fandové byli již totálně nažhavení a očekávali bleskovou a profesionální přípravu aparatury. Jenže tomu tak nebylo a z bleskové akce byla více než půlhodina. Konečně jeviště potemnělo a z beden se pomalu, ale jistě začali linout známé zvuky ze zběsilé bitvy War Of Wrath, a je fakt, že to v našich prvních liniích opravdu tak vypadalo. Sotva temný Morgoth ukončil svůj monolog, vyběhli dlouho očekávaní germánští chlapci na pódium a hrábli do strun s takovou zběsilostí , že nás to vrhlo přímo Into The Storm. Po písni se Hansi začal rozplývat nad krásou naší země (třinecký areál s komíny vůkol lze opravdu pokládat za "reprezentativní" vzorek jen co je pravda), a vůbec se s námi začal vítat. Poté následovala pecka Lost In The Twillight Hall, při které jsme pocítili první nápor na naše hlasivky. Nato byli Krefelďané odměněny pochvalným chorálem "guardian, guardian" a bylo na nich vidět, že jsou velmi mile překvapeni. Pravděpodobně takovou spoustu fandů, pozitivně naladěných na jejich hudbu, v Třinci nečekali. Dále pak zaznělo Ashes To Ashes, Valhalla, Nightfall a pochopitelně Bard's song - In The Forest, při kterém jsme opět vydali ze svých hlasivek maximum… Sotva jsme však popadli dech, strážci se na nás vynořili z další bleskovkou a to Imaginations From The Other Side, při kterém naše hlavy opisovaly pravidelný pohyb, nahoru dolu, nahoru dolu, jen rychlost pohybů byla proměnná a závisela na tempu jednotlivých částí písně. Poté Blindi jeviště opustili, ale všem bylo jasné, že pojedeme dál. A tak se i stalo. Prvním přídavkem byla balada And The Story Ends, ihned poté následovala novinka Mirror Mirror. Zde si neodpustím kritickou poznámku na adresu sólíčka, jenž následuje po prvním refrénu. Znělo dosti nevýrazně a přitom je nejlepším momentem celé písně. Závěrem celé show byla rocken-rollová klasika Barbara Ann. To už nám bylo jasné, že onen krátký čas, který byl kapele BLIND GUARDIAN vyměřen, vypršel. Hansi ještě slíbil, že přijedou příští rok a pak nám bardi ukázali svá záda a bylo po parádě.
Co říci na závěr? Krefelďané se přesvědčili, že v Čechách nejsou neznámou kapelou a že s námi do budoucna musí počítat. Chtěl bych poděkovat všem fandům, kteří dokázali vytvořit skvělou atmosféru a připravili kapele jistě příjemné překvapení. Ti, kteří se z nějakého důvodu festivalu nezúčastnili, mají opravdu čeho litovat.

Autor: Votan


Vzpomínka na vystoupení BLIND GUARDIAN v Třinci

Před pódiem A se shromáždilo nějak mnoho lidí a to je nejspíš signál, že se na plac chystá německá sestava BLIND GUARDIAN. Jejich popularita je v těchto končinách obrovská a žádná z odehraných písní se neobešla bez hlasitého doprovodu fandů. Chlapci z kapely jsou viditelně potěšení a tak trochu překvapeni bombastickou atmosférou, která zavládla v publiku. Snaží se každý potlesk, každý výkřik oplatit stonásobně. Z hraných písní zabírá naprosto všechno. Ať už jde o starší ověřené pecky jakým jsou Valhalla, Somewhere Far Beyond, Ashes To Ashes, Bard's Song nebo novinka Mirror Mirror z poslední, geniální desky Nightfall In The Middle-Earth. Vystoupení sympaťáků BLIND GUARDIAN se pro mnohé z fandů stalo tím nejsilnějším zážitkem celého festivalu a nutno přiznat, že oprávněně. Je totiž potěšující vidět kapelu předvádět své umění naplno, s neustálým úsměvem na tvářích. A to, že nakonec BLIND GUARDIAN museli s časovým důvodů odejít z pódia a vyprosit si ještě tři přídavky, je jednou z mála chyb, kterých se pořadatelé festivalu dopustili. I když na druhou stranu - kdo mohl tušit, že BLIND GUARDIAN jsou tak životaschopní maníci...

Zdroj: Metal Hammer CS (9/1998)
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist