novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
Szene, Vídeň, Rakousko (22.5.1998)

Po pár hodinách prořáděných v Prateru a zhruba stejné době strávené pěší turistikou po ulicích Vídně, která mimo již zmíněný zábavní park a centrum není vůbec pěkné město, rozbíjí naše malá výprava základní tábor poblíž klubu Szene - jak výstižný to název. Kolem sedmé hodiny se už přidáváme k davu nedočkavců, který začíná pronikat trychtýřem vstupních dveří do chodeb klubu, cestu nám poněkud znepříjemní pokladna, kde jsme nuceni zaplatit obnos 280 rakouských šulínků, což rozhodně nejsou peníze, které bych běžně za večer utratil. Na druhou stranu, koncert BLIND GUARDIAN zas není až tak běžná věc, rozhodně teda ne u nás. V hloučcích postávajících okolo převládaly jazyky bývalé československé federace, takže lze věřit, že podobná akce by u nás nepochybně netrpěla malým zájmem, zatím se musíme spokojit s odlivem naší tvrdé měny do západních klubů. Ty to nepochybně potřebují, aspoň v Szene jsem byl z hlediska prostředí poněkud zklamán, což by ještě nebylo to nejhorší, u nás srovnatelné kluby nejsou vůbec, ale dění v hledišti v průběhu koncertu hlavní hvězdy celkový dojem opravdu kazilo, lidi v první řadě bezmocně namáčknutí na ochranné hrazení by mohli povykládat. Dovolím si konstatovat, že germánský primitivismus poněkud překonal pověstnou západní ohleduplnost. Ještě že se nikomu nic nestalo, jak praví klasik (ztráty u místních teda nepočítám).
Dost už bylo blbých řečí, teď ke koncertu samému. Klub se zaplňuje a pódium je připravováno pro hlavní hvězdy večera. Sněholedové dekorace mi připomínají IRON MAIDEN na svém turné k "Seventh Son". Na malém pódiu není dost místa pro klávesy, ostatně nevím, jestli byly klávesové party vůbec na živo, zas tak moc je slyšet nebylo. Tak jak tak, po mluveném intru z aktuálního Nightfall in Middle Earth se kapela objevuje v pětičlenné sestavě posílená o basáka experimentátorů Sieges Even Olivera Holzwartha, který, pokud vím, je slyšet už na desce. Z hlediska hudebního, hlavně na živo, asi pozitivní tah, ty šlapající spodky bylo tentokrát opravdu dobře slyšet. Dalším dopadem byly Hansiho rozšířené možnosti na poletování po pódiu ... no budiž.
První peckou je novinka Into the Storm. Těžko hodnotit, žádný typický znak tvorby krefeldských bardů zde nechybí, žádná výrazná změna se nekoná. Nosný melodický refrén je doplněn o sbor hrdel již šťastných majitelů nového počinu, snad jen zvuk je třeba ještě tu a tam dotáhnout. Při následující Lost in the Twilight Hall je již zvukově vše v pořádku, Thomenovy bicí doplněné basou (Oliver do ní mydlil jak ďábel) jsou nepochybně jednou z hlavních předností nejen dnešního vystoupení. Akorát v zaplněném hledišti (mimochodem oficiálně uváděná kapacita klubu je 600 figur) se začínají dít nepříjemné věci, takže couváme do bezpečí a hlavně k vzduchu (větrání teda nic moc).
Překvapení se konají aspoň co do hraných titulů - Somewhere Far Beyond je zde zastoupena skladbou Ashes to Ashes. Poté se dostává opět ke slovu novinka Nightfall, aby pak nadlouho přepustila prostor pro starší, některé už klasické počiny, takže si můžeme poslechnout (a ti aktivní též zazpívat) pecky jako Valhalla, Welcome to Dying, Traveller in Time, už kultovní In the Forest následovanou The Hobbit - bohužel větší zastoupení se Somewhere Far Beyond nedostalo. Z Imaginations... přišli ke slovu Mordred´s Song následovaný Script for My Requiem a titulní věc, která zakončila regulérní první blok.
Nepoučen svými posledními návštěvami německy hovořících zemí se opět snažím pouze odhadovat, co nadmíru upovídaný Hansi smějícímu se publiku vykládá, abych pak využil své znalosti cizích jazyků aspoň při skandování "zugabe". Odměnou je nám pak polovina balady Lord of the Rings doprovázená jen Markusovou Gibsonou a And the Story Ends z předposledního alba. Na úplný konec se nám opět připomíná novinka singlovou Mirror Mirror s výpravnou slokou postupně gradující k výraznému melodickému refrénu, tedy BLIND GUARDIANovský styl dotažený k dokonalosti. Akorát si neodpustím trochu puntičkářskou poznámku o "Mirror Mirror on the Wall", kterýž to verš lze nalézt ve stejně pojmenované skladbě od jistých Candlemass, ostatně i ten Nightfall by se tu našel, že?
Ještě albové outro a unikám hrnoucímu se davu vstříc čerstvému vzduchu a kartónové posteli na Wien Nord. Pro zážitky hold člověk musí něco obětovat ...

Autor: Martin W. Brňovják
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist