novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
Rockhaus, Vídeň, Rakousko (09.05.1995)

Takže BLIND GUARDIAN se vydali na turné a jelikož inkompetentní (nebo impotentní?) čeští organizátoři tuto skutečnost ignorují, musím vzít za vděk aktivitami pořádanými našimi germánskými sousedy. Krefeldské bardy každopádně vidět musím a nakonec má sestra ještě víc, takže není co řešit, jede se do Vídně, ať to stojí, co chce. A to ještě nemluvím o pokračovatelích amerických bohů Sanctuary, kteří se objeví coby předskokani.
Samozřejmě se snažíme co nejvíc ušetřit, nicméně poté, co stopování přestává vypadat nadějně, se oddáváme komfortu českých a posléze rakouských železnic. Navíc máme čas porozhlédnout se (na víc bohužel nejsou šilinky) v Pratru a centru města - na rozdíl od českých měst zde lze pozorovat skutečnost, že je pracovní den, jelikož ulice jsou relativně prázdné, takže lze věřit tomu, že místo stěžování si na špatnou životní úroveň zde lidé chodí do práce. Značnou dobu nám samozřejmě zabere hledání Rock Hausu, no alespoň jsem si trochu procvičil pár německých výrazů.
V přilehlém parku spořádáme zbytek zásob, utratíme veškerou tvrdou měnu za lístky, v mezičase se nám podaří zbloudit v chodbičkách slavného vídeňského klubu a potkat zde Warrela Dane - to ještě vypadal střízlivý, a pak už netrpělivě očekáváme, co se bude dít na pódiu. Jako jedni z prvních se dostáváme přímo k pódiu, což díky ohleduplnosti místních fans není problém, takže si můžeme představení náležitě vychutnat.
NEVERMORE skutečně nezklamali a kromě většiny materiálu se svého debutu a jedné úplně nové skladby se s námi podělili též o tři vzpomínky na Sanctuary. Ano, "Future Tense" byl samozřejmě jedním z vrcholů, a věřím že nejen pro mně, ač krátce po dohrání "Battle Angels" už začíná publikum skandovat jméno hlavních hvězd večera.
Není žádným překvapením, že první zaznívá intro Inquisition, nicméně následuje Welcome to Dying - Banish from Sanctuary by možná znělo poněkud nekorektně vzhledem k chlapcům z Nevermore. André oděn do trika Megadeth, Hansi v domácích barvách, úsměvy na tvářích slibují příjemný večer. Bezprostředně následuje Journey through the Dark a po krátkém úvodu Born In A Mourning Hall. Nové pecky už má publikum v malíčku, takže i zde znějí mohutné sbory, specifikum to živých vystoupení BLIND GUARDIAN. Nové skladby díky zvuku vyznívají mnohem tvrději než na albu, navíc klávesy jsou v mixu poněkud ztraceny, ale to se zlepšuje s dalšími skladbami.
Na pódiu se objevují akustické kytary a v klubu nastává tajemná atmosféra dávných příběhů - "now we all know the bards and their songs ..." Dál už to všichni známe a tak se Hansi do mikrofonu jenom usmívá. Další novější i starší pecky, a také další akustická balada o The Past and Future Secret. Time What Is Time a nová I´m Alive poněkud rozdivočí publikum a poté následuje sekvence skladeb z Tales From The Twilight World. Jediným zástupcem z mého oblíbeného druhého alba je zde neopomenutelná Valhalla, debut nepřišel ke slovu vůbec, škoda. And the Story Ends je zařazena na konec regulérního hracího času, ale samozřejmě lze počítat s několika přídavky.
Lost in the Twilight Hall a poté Somewhere In Time, ve které Hansi přehodil texty dvou slok - já jsem si toho teda nevšiml, ale sestřička by nepochybně mohla recitovat texty BLIND GUARDIAN i po zpátky. No a kdyby někomu snad něco chybělo, tak poslední song to nebude - "ba ba ba ..." - ne že by nás to Hansi musel učit, všichni víme o co jde. No a pak se sál vyprázdní a my se odebíráme do naší nocležny na nádraží Wien Nord bohatší o zkušenost, kterou si hold u nás dopřát nemůžeme...

Autor: Martin W. Brňovják
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist