novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
"Open Your Eyes!"

Tak konečně se dočkali i fandové BLIND GUARDIAN u nás. V rámci festivalu Noc plná hvězd k nám z Německa přijeli i "Slepí strážci", aby poprvé rozveselili tváře svých fanoušků. Musím uznat, že jich bylo přítomno opravdu dost. Nechat si ujít příležitost k rozhovoru by bylo nevykoupitelným hříchem. V šatně BLIND GUARDIAN seděl z kapely pouze zpěvák Hansi Kursch. Ostatní osazenstvo byla jejich crew. Všichni se vesele dívali na fotbal, Hansi na obrazovku také po očku mrkal, ale většinu pozornosti věnoval následujícím otázkám...

BLIND GUARDIAN je tvá první kapela, ve které hraješ?

Hrál jsem předtím ještě ve dvou kapelách. Jednou byla EXECUTOR, což ale nebyla profesionální kapela. Potom jsem hrál s Andrém ve FAIRYTALE, ze které se pak vykrystalizovali BLIND GUARDIAN. Začínali jsme někdy v roce 1985, kdy jsme natočili naše první dvě dema. V 87. roce jsme získali smlouvu u jedné firmy a taktéž jsme si zaměnili název za aktuální BLIND GUARDIAN. Od té doby se naše sestava už vůbec nezměnila, což je, myslím, dnes dost neobvyklé.

V těch dvou předcházejících kapelách jste hráli jiný, anebo stejný styl jako BLIND GUARDIAN?

Byl to stejný styl, stejný metal, který se objevil na našem prvním albu. Něco jako heavy metal, který produkovali IRON MAIDEN nebo PRETTY MAIDS a taky jsme byli ovlivněni kytarami v podání HELLOWEEN. I dnes je v naší tvorbě cítit vliv těchto kapel.

Vašim prvním labelem byl No Remorse...

Máš pravdu. Byla to začínající firma, která ale neměla dost peněz, ale i tak jsme si řekli, že to u nich zkusíme. Byli tehdy na nás dost závislí. Pro nás to byla šance později přejít k větší společnosti, což se nakonec stalo a my jsme se upsali Virgin Records. Samozřejmě jsme ztratili dost peněz během těch tří let, co jsme byli u labelu No Remorse, protože ne vše bylo touhle firmou perfektně organizováno, ale nakonec můžu říct, že udělali i kus dobré práce a nechali nás odejít v klidu.

Jak jste se dostali k Virgin Records?

Už jsme si udělali jméno naším prvním albem, které mělo navíc velký úspěch v Japonsku a to jim bohatě stačilo k tomu, aby s námi podepsali kontrakt. V té době jsme ale i my už měli možnost si vybrat a volba padla právě na ně.

Vaše první dvě alba byla dost heavy a také speed metalu tam nebylo málo. Potom jste začali hrát trošku jinak, hledali jste nové postupy atd.

Naše první dvě alba, jak jsi řekl, byla čistě metalová. Na jedné straně jsme byli ovlivněni heavy kapelami a na druhé (na druhém albu) nás oslovil trash metal. Druhé album je, dá se říci, naše nejagresivnější album. Třeba LP Tales From The Twilight World vznikalo v dost rychlém tempu, neboť nebyl čas na nějaké experimentování ve studiu. Trvalo to asi čtyři týdny. Další album bylo postaveno na kořenech desky Tales..., ale co se týče třeba struktury skladeb, byly více propracovanější a profesionálnější. Pokusili jsme se o nové postupy a taky jsme použili i zcela odlišné nástroje, což byl asi ten největší rozdíl. Potom jsme se soustředili na turné po Japonsku. Tak trochu jsme si vzali příklad ze SCORPIONS, kteří začínali hrát velmi brzy a taky se jen díky Japonsku stali tak "velkými", jakými jsou. Teprve tam byl začátek jejich hvězdné kariéry. Řekli jsme si tedy, že by to mohla být sranda, kdyby se nám to podařilo stejně.

Koho napadlo vyměnit produkční tým? Novou posilou se stal Fleming Rasmussen...

Byl to náš společný nápad, protože jsme s nimi nebyli vůbec spokojeni. Pracovat s nimi bylo velmi únavné a navíc měli zastaralé myšlení. Ten nový tým v čele s Flemingem byl o hodně lepší, což je možné slyšet na první poslech. Celá rytmická sekce je neuvěřitelně dobrá a navíc vše bylo naprosto dokonale organizováno a podřízeno tomuto albu. Album má skvělou strukturu skladeb a i to správné kouzlo. Pro mne osobně to je "čistý" metal. Chtěli jsme udělat něco extraordinárního a taky jsme chtěli vyzkoušet, kam až můžeme s naší tvorbou dojít. Album je dost progresivní a koncepční.

Vím, že na vašich prvních dvou albech hostoval jistý Kai Hansen. Co přinesl do vaší tvorby?

Náš kamarádský vztah s Kaiem začal už dříve, když jsme se potkali ve studiu při nahrávání Follow The Blind. Dá se říci, že nevnesl nic nového do naší tvorby, ale hodně jsme si vzali z jeho profesionálního přístupu. Byli jsme spolu dlouho a taky jsme ho dost okoukávali, jak pracuje ve studiu. Jeho hra a přístup k práci jsou prostě skvělé.

Co bys řekl o Flemingovi?

Fleming je skvělý zvukový inženýr. Dělá všechno s určitou samozřejmostí a navíc je s ním dobrá zábava. Vůbec nic bych proti tomu neměl, kdyby s námi pracoval na dalším albu. Byl výborný jako producent, což se o jeho předchůdci říct nedalo. Má moc rád hudbu a vždy nás usměrnil tak, jak bylo potřeba. Myslím si, že mu v tomhle pomohla spolupráce s METALLICOU.

Váš bubeník se zúčastnil hraní v projektu IRON SAVIOR. Co si o tom myslíš a nebyly kvůli tomu nějaké problémy ve vaší kapele?

Žádné velké problémy nebyly, ale občas se stalo, že časově něco nestíhal. Byl pod velkým tlakem, ale slíbil, že nebudou už žádné problémy. Je to jeho věc, co dělá ve svém volném čase. Pro nás toho udělal dost a dost.

Ty se nechystáš hrát v nějakém podobném projektu?

Chystám se to udělat určitě. Už dlouho totiž o tom přemýšlím. Jsem v kontaktu s jedním Amíkem, se kterým určitě něco v tomhle směru podnikneme. Ještě přesně ale nevím, co a jak.

Při rozhovoru před dvěma lety jste uvedli, že máte velmi kamarádské vztahy s americkou kapelou ICED EARTH, což trvá dodnes. Navíc jste ji pomohli zviditelnit se i v Evropě...

Hodně jsme spolu koncertovali a tak jsme se taky spřátelili. Myslím si, že takový kontakt, jaký máme s ICED EARTH, není vůbec na škodu. Opravdu si navzájem dost pomáháme.

Hráli jste často v Japonsku. Proč si myslíš, že tam, mají heavy metalové kapely takový úspěch?

Ne všechny kapely tam samozřejmě uspějí. Existuje dost německých skupin, jako třeba RAGE, HELLOWEEN, SCORPIONS nebo i my, co tam jsou hodně populární, ale vůbec nevím, proč tomu tak je. Možná, že je to tím, že u nás v Německu máme dost silný underground téhle hudby. Je to dost komplikovaná záležitost, do které moc nevidím. Mluvil jsem s hodně lidmi, ale ani ti to nedokázali vysvětlit, proč tam jedni populární jsou a druzí ne.

Poslední album "Nightfall..." jste nahrávali v jiném studiu než předtím. Proč ta změna?

Protože jsme se rozhodli produkovat naše nové album sami a to si žádalo nějaké změny. To je ten hlavní důvod, proč jsme se rozhodli nahrávat v jiném studiu, které má navíc výborné vybavení. Všechno tam šlo jak na drátku, i když nás trochu tlačil čas. Dokonce jsme zpěv a klávesy nahrávali v dalším studiu, takže jsme prakticky pracovali ve dvou studiích.

Jak jste se vůbec dostali k tomu, že se ve vašich textech objevují postavy z příběhů J.R.R. Tolkiena?

Tenhle nápad vznikl už dávno, když jsme ty knihy četli. Napadlo nás, že by nebylo špatně to použít v našich textech. Dokonale jsme se s dílem pana Tolkiena ztotožnili. Jsou to opravdu zcela neuvěřitelné příběhy. Byla to taková koncepční práce. Dá se říci, že napřed děláme hudbu a až potom do ní doděláváme texty.

Mohl bys je trochu blíže specifikovat?

Hlavní linií příběhu je povstání země Gondoru proti silám temna, což se odehrávalo na začátku věků tohoto bájného světa. Velkou roli tam hrají hobiti, elfové, ale i lidé a hlavně prsteny, které v sobě mají neuvěřitelnou moc. Hlavním protivníkem je temný pán Mordoru, Morgoth. Je to prostě o věčném souboji dobra a zla.

Dobrá, myslím si, že bychom teď měli obrátit list. Je to vůbec poprvé, co budete hrát v České republice. Je to pro vás svým způsobem nějak zvláštní?

Zvláštní je to vždy a hlavně tehdy, když nevíte, co máte očekávat. Je to trošku nervózní situace, protože opravdu nevíme, co bude, jaká bude organizace koncertu, jaké budou další kapely, atd. Na druhou stranu, ale víme, že u vás máme spoustu fanoušků, takže jsme velmi optimistický, co se toho týče. Navíc u vás máme skvělý fanklub, který nás hodně podporuje. Dokonce tu mám pár dobrých známých, kteří nás podporují od samých začátků. Doufám, že se s nimi setkám...

Autor: Vláďa Třískala & Robert Zelenka
Zdroj: Spark (08/1998)
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist