novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
Rozhovor s basákem Oliverem Holzwartem na Wacken Open Air 2002

Abych naši debatu nějak uvedl, připomenu, že Oliver je neoficiálním členem kapely BLIND GUARDIAN od roku 1998. Zúčastnil se nahrávání posledních dvou desek "Nightfall In Middle-Earth" a "A Night At The Opera". Rovněž kapelu doprovázel a doprovází na minulém i letošním turné. Jelikož je pro mnohé Oliverovo postavení v kapele záhadou, chtěl jsem se tudíž o jeho příchodu k BLIND GUARDIAN, jeho vztazích v kapele a plánech něco dozvědět.

Můžeš nám Olivere na úvod říct něco o svém vztahu k hudbě, jak ses k ní dostal apod.?

Začínal jsem někdy v roce 1991 ve Franfurktu, spolu se svými bratry a od prvního okamžiku jsem se zamiloval do baskytary. Začal jsem proto časem brát soukromé hodiny a po příchodu do Mnichova jsem hrál v několika lokálních kapelách. Poté jsem vstoupil do trashmetalové kapely SIEGES EVEN (jeho bratr Alex hrál ve stejné kapele na bicí) se kterou jsme vydali celkem 5 alb. V roce 1999 jsme kapelu rozpustili.

Jak ses vlastně dostal k BLIND GUARDIAN?

Tehdy jsem studoval sociologii, bylo to v září 1997. Z ničeho nic zazvonil telefon a na jeho druhém konci byl Charlie Bauerfeind. Prostě se mě zeptal zda bych nechtěl hrát na basu u BLIND GUARDIAN. A jistě se mnou souhlasíš, že taková nabídka nepřichází každý den :).

A odkud se znáš potom s Charliem?

S Charliem se známe z dob SIEGES EVEN. Byl až na první desku (Kalle Trapp) producentem všech zbylých alb. Tehdy to vlastně byla Charliho první metalová produkce.

Znal si BLIND GUARDIAN předtím než jsi byl osloven?

Vůbec. Vím, že když jsme jednou ve studiu Kalleho Trappa nahrávali, tak to bylo shodou náhod zrovna po BLIND GUARDIAN, ale jinak jsem je neznal.

A teď přijde Olivere možná nepříjemná otázka. Jak se díváš na své postavení u BLIND GUARDIAN. Proč nejsi oficiálním členem kapely?

Já nechci být oficiálním členem a mám k tomu dva zásadní důvody. Prvním je ten, že kluci mají mezi sebou dlouhodobé vazby. Studovali společně na školách, prošli těžkými začátky, velmi dobře se vzájemně znají. A ačkoliv mám se všemi velmi přátelské a korektní vztahy, zkrátka k nim nepatřím. Hansi se tím do teď trochu trápí, stále se mě ptá, zda je to v pořádku a já říkám, že ano. Dalším důvodem je pak samotná image kapely. BLIND GUARDIAN byli vždycky čtyři, svým způsobem je to unikátní, že vydrželi tak dlouho beze změn. Všude jsou a byli prezentováni jako čtyři a já bych teď nechtěl do kapely vstoupit jako vetřelec. Takže z mého pohledu je momentální stav v pořádku. Mám kluky moc rád. Hrát s nimi, je jedna z nejlepších věci, která mě v životě potkala.

Jak je to s tvým přínosem pro kapelu? Mám konkrétně na mysli, zda se třeba podílíš na skládání hudby, nebo jen přijdeš do studia, kde ti řeknou co máš hrát?

Nikoliv. Basové partie skládáme společně s Charliem (stále mluvíme o producentovi - pozn. Votan). Jakmile jsme hotoví, předvedeme je zbytku kapely. Jinak basa jako taková pochopitelně v komplexnosti nového alba zaniká, přesto je co do kompozice stejně náročná jako ostatní nástroje. Chci tím říci, že nejde o žádné začátečnické brnkání.

A jak se na to kapela tváří, zejména takový André? To je přeci hlavní autor skladeb.

André je v pohodě a až na pár maličkostí naše nápady vždy akceptoval.

Co si myslíš o dalším směřování BLIND GUARDIAN? Mohou vůbec ještě přijít s něčím novým?

To je zajímavý dotaz. BLIND GUARDIAN se mění od prvního alba. Nikdy nechtěli ustrnout na jednom bodě. Nightfall In Middle-Earth bylo temné a depresivní, poslední deska je zase komplexnější, monstróznější. Nedokážu povědět, co přijde dalšího a myslím, že ani oni sami to nevědí. Po absolvování turné si sednou do studia a začnou pracovat na nové desce. Ale nikdo neví, zda natočí další desku okamžitě nebo třeba až za šest let. Možná, že už nenatočí nikdy žádnou.

Chápu tedy, že tvé působení v kapele je potom jen dočasné. Určitě však máš vlastní plány a ambice. Co jinak děláš v běžném životě, tedy kromě hudby?

Stále studuji, jinak pracuji pro televizní stanici PRO 7. Avšak hudba je pro mě vším. Pochopitelně mám vlastní plány. Působím jako baskytarista ve vlastní kapele PARADOX, s kterou teď budeme nahrávat nové album. Jinak se s bratrem podílíme na novém hudebním projektu LOOKING GLASS SELF.

Olivere, moc ti děkuji za příjemný rozhovor. Věřím, že se ještě potkáme.

Jsem si tím naprosto jistý. Kontakt máš, takže zůstaneme ve spojení.

Na samotný závěr bych ještě podotknul, že jsme si s Oliverem povídali více než hodinu. Z toho vyplývá, že dotazů bylo daleko více, stejně jako rozsáhlejších odpovědí. Jelikož jsem však s žádným rozhovorem na Wackenu nepočítal a nebyl tudíž po technické stránce náležitě připraven, musel jsem se spolehnout jen na svou paměť.

Autor: Votan
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist