novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
"Návrat se blíží"

Od léta loňského roku pracuje skupina BLIND GUARDIAN na albu, které se 04.03.2002 objeví v celé své kráse. První ochutnávkou před velkou událostí je singl "And Than There Was Silence" obsahující dvě skladby. Opona se pomalu zvedá a kytarista Marcus Siepen předává první informace…

Titulní skladba singlu "And Than There Was Silence" se tematicky dotýká Trójské války. Můžeš mi přiblížit, z jakého pohledu předkládáte tuto událost v samotném textu?

No, asi se na to ptáš nesprávného člověka, protože všechny texty dělal Andy (mistr Balčirák a jeho první šlápnutí vedle, jedná se o Hansiho - pozn. Votan). Abych byl k tobě upřímný, ještě jsem naše texty vůbec nekontroloval ani nepročítal. Jen vím, že by měly mít dvě úrovně, dva úhly pohledu. Jeden by měl být pohled Kasandry, ale na ten druhý si zřejmě nevzpomenu. To je ale bohužel vše, co ti k tomu mohu říct… (smích).

Tróju objevil váš krajan Schliman. Jeho příběh je mimořádně zajímavý. Nikdo mu nevěřil, když se při hledání inspiroval vyprávěním řeckého básníka Homéra. Nakonec měl ale pravdu. Právě takoví lidé většinou tvoří dějiny. Co si o tom myslíš?

Je to opravdu skvělé. Je tolik historických pověstí o Tróje nebo – já nevím – třeba o Atlantidě. Když se mu tedy podařilo objevit jednu věc, proč by nemohly být nalezeny i ty další? Vypadá to, že by pověsti měly být založeny na pravdivých faktech. Když má někdo čas a peníze, je tady velká pravděpodobnost, že jednoho dne nalezne obdobné, pověstí opředené místo. Je to velmi zajímavé.

Jak je důležité pro vás osobně si prohlédnout místa spjatá s legendami, o kterých píšete a kterými se necháváte inspirovat?

Já myslím, že je skvělé, když si najdeme čas a jedeme na takový místa. I když jsou podle mě tyto legendy hodně zajímavé i bez nutnosti daná místa vidět. Kdyby se nám ale podařilo je navštívit všechna, bylo by to úžasné.

Staré Řecko nabízí mnoho historických inspirací. Máte v plánu z něj čerpat i nadále?

Je to docela dobře možné. Zatím ale nemáme žádný koncept nebo skladbu hotovou na příští album. Určitě je ale v řecké mytologii spousta událostí, které jistě zhudebníme. Možná něco zařadíme buď na další, a nebo až na následující album, tohle ještě nevíme. Něco definitivně uděláme, slibuji!…(smích).

Co si myslíš, že lidi tak fascinuje na historii? Je to tím, že se z ní mohou neustále učit, že je nekonečnou studnou inspirací?

To je velmi složitá otázka. Samozřejmě, že z historie se můžeš pořád učit, neboť právě v ní lze vidět, co se udělalo špatně, no a z toho pak můžeš vyvodit důsledky. Historie sama o sobě je fascinující záležitost. Lidé se pořád snaží něco odkrývat.

Druhou písní na novém singlu je "Harvest Sorrow". Je jedinou skladbou tematicky svázanou s J.R.Tolkienem?

Ano. Na minulém albu jsme se maximálně věnovali práci tohoto spisovatele a skladba Harvest Sorrow měla původně být součástí alba Nightfall In Middle-Earth. Nakonec se na ní nedostala, a tak přichází na řadu nyní a jako jediná se tematicky vztahuje k Tolkienovi.

Četl jsem, že se chystáte natočit italskou verzi této skladby. Proč právě italskou?

To je chyba… (smích). Oznámili jsme, že hodláme nahrát mezinárodní verzi této skladby, aby byla srozumitelná pro všechny fans, ale bohužel to nebylo možné skrze jazykovou bariéru. Ne všechno se dá přeložit perfektně. Některá slova prostě vůbec nešla dohromady s hudební linkou, takže to vůbec nefungovalo. Italská verze je dosud v jednání. Andy (Hansi - pozn. Votan) je totiž nyní v Hamburku, kde dotáčí ještě nějaké věci, a pak by se měl věnovat právě té zmiňované verzi. Jestli ale bude italština v tomhle případě fungovat, se ještě neví. Určitě bude ve španělštině, japonská verze bohužel asi neklapne, a o ostatních nevím. Nemůžu ti nic slíbit dopředu. Je to jen jakýsi pokus o speciální bonus, ale vše je ve stadiu práce.

Celý svět žije momentálně Harrym Potterem. Příběh malého čaroděje doslova vybízí ke zpracování. Co si myslíš o samotném Harrym, je to téma, které by zajímalo BLIND GUARDIAN?

Ano a velmi. Měli jsme s Andym (Hansim - pozn. Votan) knížku, kterou jsme bohužel ztratili, takže se už nemůžu dočkat, až poběží v kině filmová verze tohoto příběhu. V Německu by měli začít promítat tenhle film už příští týden (rozhovor probíhal 14.11.2001 – pozn. red.). Příběh samotný je opravdu skvělý. Když jsem poprvé slyšel, že se jedná o nějakých devět příběhů pro děti, moc jsem z toho odvázaný nebyl. Na začátku mě to tedy nechytlo, až potom, co jsem na Andyho (Hansiho - pozn. Votan) doporučení přečetl první knížku. Zvládl jsem to za dva dny. Ihned jsem pak koupil další tři knížky, které jsem dal přečíst i své ženě. Propadla tomu stejně jako já… (smích). Měli bychom v budoucnu určitě vytvořit něco na téma Harry Potter.

Grafické návrhy k nové desce pro vás připravil ruský malíř Andrej. Nebyl Andreas Marschall (dosavadní malíř obálek – pozn. red., konkrétně do alba "Nightfall..." (1998) - pozn. Votan) trochu smutný? Jak vůbec probíhal samotný výběr? Vím, že grafice svých obálek vždy přikládáte velký význam.

Pro nás je grafika opravdu jedním ze stěžejních bodů. Andreas Marschall je opravdu skvělý malíř obálek, ale naším problémem je, že ho nyní využívá velká spousta kapel. Jeho výtvory jsou skvělé, ale postupem času se podobají jeden druhému. Bude to tím, že určitě maluje celý den, využívá ho mnoho kapel, no a tohle jsou důvody, proč jsme ho tentokrát neoslovili. Chtěli jsme mít unikátní obal, proto jsme se porozhlédli po někom jiném. A narazili jsme na toho Rusa, který odvedl velmi dobrou práci. Právě v této chvíli pracuje na obalu k naší desce. Je to úplně něco jiného, ale nezapadáme tím do škatulky u téhož autora. Tohle byl ten hlavní důvod změny.

První dvě písně z nové desky už mohou fanoušci poslouchat na singlu, ale na nové album si budou muset počkat až do 4. března příštího roku. Co vše tedy můžou očekávat? Na kolik dalších skladeb a na jaká témata se ještě mohou těšit?

Na albu by se mělo objevit deset skladeb a celková hrací doba se vyšplhá až k 70 minutám. Každá skladba potrvá kolem šesti sedmi minut. Fanoušci mohou očekávat písně nesoucí se v duchu Harvest Sorrow. Tedy víceméně typické skladby Blind Guardian, které budou ale dost heavy. V tom je taky rozdíl oproti minulému albu. Co se týče příběhů, album není koncepční, každá píseň vypravuje jinou story.

Skladby na singlu obsahují velké množství orchestrálních aranžmá. Bude se podobný scénář odehrávat na novém albu?

Na albu budou skladby s orchestrálními aranžmá, ale převažovat by měly písně, které se ponesou, jak už jsem říkal, více v duchu heavy. Tedy rychlé úderné skladby. Celková produkce by měla být drsnější a ne tak pompézní jako u předchozí desky.

Skladatelé klasické hudby hrají ve vaší kariéře rovněž důležitou roli. Český skladatel Antonín Dvořák vás inspiroval ve skladbě "Run For The Night" (mistr Balčirák a jeho druhé šlápnutí vedle. Jednalo se totiž o skladbu "By The Gates Of Moria" - pozn. Votan) na albu "Battalions Of Fear". Čím je jeho tvorba pro vás tak zajímavá?

Prostě se nám líbí. Když jsme s BLIND GUARDIAN začínali, naše koncertní vystoupení otvíraly tóny z jeho prací. Melodie se nám tak líbily, že jsme je prostě museli použít. Nejedná se ale jenom o tohoto chlápka. Líbí se mi hodně klasické skladby z různých soundtracků. Hodně se mi například líbí hudba z Hvězdných válek.

Mám pro tebe poslední otázku. Jaké knížky čteš svým dětem před spaním?

(smích)... Můj syn má pro takovou příležitost speciální knížku, která se jmenuje Třiatřicetimunutové příběhy. Jedná se o velmi krátké příběhy o čemkoli… (smích) …třeba o tom, jak jeden chlápek odešel od dětí, opustil i svoji kapelu a začal hrát v jiné… (smích) …Na každý den máme jiný příběh… (smích).

Autor: Karel Balčirák
Zdroj: Spark (01/2002)
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist