novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
Hansi, Marcus a Thomen odpovídají na dotazy fandů (10/2001)

Bude materiál, který jste připravili k filmu "Pán prstenů" někdy zveřejněn? (tento materiál kapely nebyl pro soundtrack vybrán - pozn. Votan)

Hansi: Exklusivně jsme pro film nic nepsali. Ale jak jsem zmínil, složili jsme pro tento případ perfektní hudbu - alespoň si to myslíme. Jelikož jsme na tomto orchestrálním materiálu makali několik let, je přirozené, že to jednou vydáme. Avšak stále na muzice i konceptu pracujeme. Takže vydání není zatím aktuální.
Jediné co k tomu mohu ještě říci: bude to obrovské a jiné něž cokoliv jste kdy před tím slyšeli. Začali jsme produkcí Nightfall In The Middle-Earth a vždy jsem cítil, že tyto melodie jsou daleko lepší než písně z Nightfall In The Middle-Earth a věřte, že budou prezentovány pozoruhodněji než právě v Nightfall In The Middle-Earth. Nemějte mi to za zlé, stále mám rád naší poslední desku, ale tohle bude to více melodičtější a chytlavější... Jednou to budete moci sami pocítit.

Na posledním albu je zřetelná změna stylu hraní, konkrétně rytmické sekce (kytary a basa), které byly kapánek méně důležité. Zůstanete u toho? "Nightfall In The Middle-Earth" bylo méně heavy než obvykle, doufám, že v příštím albu přidáte na síle...

Hansi: Na tuto otázku není možné odpovědět. Alespoň já jsem zcela jiného názoru. Především basa hraje v tomto albu daleko větší roli. Je to dáno Oliverovou excelentní hrou. Co se týká rytmické kytary, nebyla nikdy nejdůležitějším prvkem naší předešlé tvorby. To se s novým albem změní. Nové album obsahuje vyrovnanější mix než je v Nightfall In The Middle-Earth. Stále nabýváme na síle, takže nové album bude více power. Avšak spíše bude záležet na tvém individuálním pohledu. Která z písní: The Curse of Feanor, Time Stands Still nebo When Sorrow Sang není podle tebe dost power?

Jaké jste víry? V co věříte? Jste všichni stejného vyznání? Slova "ale my jsme tvého Krista nezabili" v jedné z vašich písní mě trochu udivují.

Hansi: Jsem věrný avšak velmi kritický křesťan. Ten úryvek je z písně The Script For My Requiem - píseň o křižákovi, který se vrací domů a uvědomuje si svůj omyl. Každodenně prožívá noční můru války a stále slyší sténání a naříkání nevinných obětí. Jedním z důvodů vedení války pro křižáky je účelová snaha kněží očistit Jeruzalém od pohanů a vrahů Krista. Tak jsou ona slova míněna.

Marcus: Jsem římský katolík, avšak nejsem moc věřící. Věřím, že Ježíš Kristus kdysi žil a absolutně se ztotožňuji z jeho poselstvím. Nicméně nevěřím, že byl synem boha (nevěřím v Boha). Myslím, že to byl charismatický muž, který učil lidi jak spolu žít. Problém je v tom, že církev jako instituce se nechová tak jak on před dvěma tisíci lety kázal. Jinak by totiž nebylo křižáků a Svaté války (to se netýká jen křesťanství). A pokud Bůh existuje, nedokážu si představit, že chce chrámy plné zlata a šperků, když jiní lidé trpí hladem...

Thomen: Já jsem luterán. Věřím v Boha, ale nepředstavuji si ho jako člověka nebo kreaturu. Myslím si, že Bůh je něco jako energie, která je reflexí naší lidské činnosti. Zda je dobrá či špatná záleží na nás. Bůh je jen jméno, vytvořené námi lidmi k pojmenování této energie.

Vyjde někdy oficiální zpěvník?

Marcus: Abych pravdu řekl, nevím. Dal jsem dohromady několik písní, které se brzy objeví na oficiálních stránkách. Jde však o akustické písně, protože jsou mnohem jednoduší. Sepsat píseň jako třeba Time Stands Still by zabralo velmi mnoho práce, je v ní tolik rozdílných kytar a hlasů... Byla by to pekelná práce. Problém nevidím u písní, kde hraji živě. Myslím, že u Andrého to bude také tak. Možná bychom mohli zauvažovat o vydání zpěvníku k albu Tokyo Tales...

Co očekáváte od filmu "Pán prstenů"? Co si myslíte o tom, že příběh nebude věrně kopírovat knižní předlohu?

Marcus: Na základě ukázek, které jsem měl možnost vidět, si myslím, že to bude jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Budou to takové fantasy "Hvězdné války". Nemusím asi říkat, že zbožňuji příběhy J.R.R. Tolkiena. A co se týká věrné kopie příběhu, netrvám na ni, pokud ve filmu nebudou nějaké výrazné dramatické změny. Ale s hodnocením počkám až po shlédnutí filmu. Přesto si myslím, že to nebude vůbec lehké přesvědčit nejskalnější příznivce tohoto díla. Každý si ve své mysli představuje celý příběh a jednotlivé postavy individuálně. A pokud tvůrci nafilmují dílo, které bude pohlížet na příběh jinak, budou ukřižováni za "znásilnění" díla.

Thomen: Ten je těžké to hodnotit. Počkejme na uvedení filmu do kin. Bude to nejlepší film, pokud mě má očekávání nezradí. Nevím, zda snaha o věrné převyprávění příběhu je správná či nikoliv. Trailer je zatím skvělý.

Hansi: Další z důkazů, že Thomen není znalcem fantasy literatury. Ale částečně má pravdu. Pokud příběh ovládne a celá atmosféra upoutá, dokážu se změnami vyjít. Ačkoliv musím přiznat, že dramatické změny by mohly urazit a být zakázány.

Překlad: Votan
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist