novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
Marcus pro Metal realms (léto 2001)

Strážci se pilně připravují na comeback s jejich novým albem, avšak mezi fandy stále panují obavy. Objevily se totiž zvěsti, že se strážcům nepodaří dodržet termín vydání alba... O vysvětlení jsem požádal Marcuse Siepena, kytaristu BLIND GUARDIAN.

Ahoj Marcusi! Jak se ti daří? Je ti určitě jasné, že nezačneme ničím jiným než povídáním o novém albu. Slyšel jsem nějaké zvěsti, že se vydání nového alba opozdí. Máte již pevně stanovený termín?

Termín stále není potvrzen, album vyjde někdy v únoru 2002. Nicméně vydání singlu je potvrzeno na listopad.

Čas, podobné to bylo i v případě alba "Nightfall In The Middle-Earth". Proč ty prostoje mezi jednotlivými alby?

Naše hudba se v průběhu let stala více komplexní. Hodně času vezme komponování nového materiálu a taky mnoho času zabere nahrávání. Nejsou to jen bicí, dvě kytary, basa a zpěv. Dalším důvodem je to, že jsme sami sobě velcí kritici a všechno zkrátka musí být perfektní. I když si někdo další myslí, že je to perfektní, pokud s tím my sami nejsme spokojení, budeme nahrávat tak dlouho dokud to nebude na 100%, bez ohledu na všechny ostatní, náklady a čas. Nakonec i naše turné jsou mnohem větší, po albu "Battalions..." trvala šňůra jen několik málo týdnů, po albu Nightfall In The Middle-Earth 7-8 měsíců.

V našem posledním rozhovoru si mi povídal, že na novém albu budou nějaké nové prvky, avšak tehdy si nevěděl jak budou znít. Proto se ptám teď, jaké jsou rozdíly mezi posledním počinem "Nightfall In The Middle-Earth" a novým albem?

Jelikož nahrávání není stále u konce, nemohu ti ještě říct jak nové album bude znít. Avšak deska bude mnohem svěží a modernější než všechny naše předešlé desky, co do hudby, textů i produkce. Avšak než se objeví další pověsti, jsme stále BLIND GUARDIAN, jen možná méně "klasičtí" než v předešlých albech.

Mimochodem jak jste s albem daleko?

Skončili jsme mix dvou skladeb, které se objeví na singlu. Písně se jmenují And then there was silence, krásná 14 minutová skladba a Harvest Of Sorrow, která se měla objevit na předešlém singlu, jenž byl zrušen. Nyní dokončujeme zbytek nahrávání, především zpěvy a hlavní kytaru. Takže mixovat začneme co nevidět.

A jaký je název alba? Můžeš nám říci názvy některých písní?

Nemůžu. Jak jsem řekl, máme zatím hotové jen dvě skladby. Hansi stále pracuje na zpěvu a upravuje texty. Bude to ještě chvíli trvat, než řekneme názvy dalších skladeb nebo alba.

A o čem skladby jsou?

Znovu, nemůžu ti více říci, Hansi na tom stále pracuje. Mohu ti pouze povědět, že Harvest Of Sorrow je jediná skladba, která má něco společného s Tolkienem. Napsal jsem ji v roce 1998 a byla součástí konceptu Nightfall.. Druhá singlová skladba And then there was silence se týká Trojské války...

Vím, že jste na svých stránkách umožnili fandům vyjádřit se ke konceptu nového alba. Nakonec jste výsledky použili jen pro jednu píseň.

Hlasování bylo plánováno pouze pro jednu píseň. Nechtěli jsme dělat další koncepční album. Pochopitelně názory našich fandů jsou důležité, oni jsou ti, kdo kupují naše alba, chotí na koncerty a podporují nás. Ale to neznamená, že budeme dělat něco, s čím někdo z nás nesouhlasí. Když se nám něco nelíbí, neděláme to.

Takže nejste toho názoru, že by se muzikant měl starat o svou práci sám. Někteří by si mohli říci, že tím, že se ptáte fandů co máte hrát, se vaše hudba stává méně pravá, ryzí...

Nesnáším použití slova "pravá" ve spojení s hudbou. Pochopitelně je naše hudba "pravá", my ji skládáme, nahráváme a hrajeme na živo. Všechny kapely odněkud čerpají. Ovlivnit tě můžou jiní muzikanti nebo fandové, důležitý je jak si s tím poradíš a jak to zakomponuješ do svého stylu. Pak je to v pohodě.

Dobře! Po vydání alba vás budeme moci vidět živě?

Jasně, po vydání alba proběhne turné, plánujeme i účast na nějakých letních akcích v srpnu 2002. Myslím, že odehrajeme spousty festivalů, ale zatím není nic potvrzené. Jakmile bude šňůra potvrzena, všechna data zveřejníme na webové stránce.

Takže je to už dlouho, co jste hráli živě? To bylo celkem těžké rozhodnutí, ne?

To ano, hlavně pro mě, rád hraji na koncertech. Ale jak jsem naznačil, současné vystupování by nás jen zdržovalo od práce a to nechceme.

Mimochodem vaše živé album jste vydali již hodně dávno. Nemyslíš, že je čas na nějaké další?

Jo, mluvili jsme o tom, ale zatím to není definitivně rozhodnuté...

Chystáte nějaké oficiální video?

Připravujeme k novému albu jeden videoklip, ale nějaké ucelenější video, nevím. Jednoho dne možná, ale neptej se mě kdy...

Nyní trochu obecněji. Jste jednou z nejúspěšnějších kapel v Evropě. Proč si myslíš, že máte tolik fandů?

Tak na to se musíš zeptat našich fandů. Myslím, že jedním z důvodů je to, že jsme nikdy nepředstírali něco co nejsme. Nikdy jsme nespadli do nějakého trendu. Vždycky jsme se snažili dělat hudbu, kterou máme sami rádi a snažili jsme se do hudby zakomponovat nové prvky, avšak bez totální změny našeho stylu. Proto si fandové mohou poslechnout stále něco nového, ale přitom říci, že jsme to my.

Která z písní vám přilákala nejvíce fandů?

To je těžké, na koncertech je naší perlou The Bard's Song, takže možná ta.

Existuje nějaká kapela, se kterou by jste chtěli hrát na koncertech?

Je tu mnoho kapel se kterými bych chtěl hrát. Třeba s FATES WARNING. Chtěli bychom vzít všechny naše kapely na šňůru, uvidíme, která z nich vydá album příští rok.

Jo jak to vypadá s tím symfonickým projektem, který jste plánovali? Počítáte s ním i nadále?

Jasně, ale nemyslím si, že se k němu dostaneme před odehráním plánovaného turné.

Dobře Marcusi. Díky moc a přeji celé kapele to nejlepší.

Překlad: Votan
Zdroj: www.metal-realms.com
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist