novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
Hansi pro řecký Metal Invader (1997)

Vím, že právě nahráváte vaší novou desku, takže první otázka nemůže směřovat jinam.

Skutečně, horečně připravujeme nové LP, ale stále nemáme nic hotové, protože jsme teprve na začátku a teď právě skládáme první písně, ale zatím je nehrajeme. Takže ti nemůžu celou věc víc konkretizovat, jediné co ti můžu říct jistě je to, že deska bude zkompletována tady v Krefeldu v našem vlastním "Twilight Hall" studiu, neboť vyhovuje všem předpokladům, s výjimkou nahrávání bicích. Definitivně můžu také říct, že začít nahrávat bychom měli v červnu. Nevíme, jak dlouho to potrvá, ale na konci roku 1997 by už mělo být vše hotovo. Ještě v roce '97 vydáme jedno EP a LP uvidí světlo světa počátkem roku 1998. Už je také rozhodnuto, jací lidé se na něm budou spolupodílet. Jsou to tito: Flemming Rasmussen - Mix, Piet Sielck - kytara, Cuny/Detlef Holster - bicí, vokály. Věřím, že nemusím dodávat, kdo bude hrát na albu první housle...!?!

Když jsme spolu mluvili před pěti měsíci, řekls' mi, že váš zvuk povedete k 'výpravnějšímu' tónu. Je to pravda?

Přestože moc toho hotového zatím není, můžu říct, že album bude znít jako 100% BLIND GUARDIAN. Muzikální růst jsme zaměřili na 'výpravnější' zvuk, co se skladeb, které jsme zatím stihli udělat týče. Album se nebude tolik lišit od Immaginations..., ale zase nemůžu říct, že to bude nějaká kopie, protože bude víc emocionální a spontánnější. Náš cíl pro budoucnost je složit "Rokovou operu" a to je to, na co při komponování myslíme. V našem případě to znamená ovlivnění kapelami jako starší GENESIS, SLAYER, IRON MAIDEN, JETHRO TULL, Lorrena Mac Kennit, SKYCLAD, SAVATAGE, METALLICA a ICED EARTH.

Vaše nové LP bude co se tematiky týče koncepčním albem. Bude se týkat nějaké staré Německé ságy?

Bude částečně koncepční, protože se tam objeví i několik písní o "Rheingold" sáze (Rheingold Sága), která je největší legendou ve střední Evropě, hned po příbězích krále Artuše. Určitě znáš německého skladatele Richarda Wagnera, který má ve své opeře "Ring of the Nibelungen" báseň "Song of the Nibelungen". To co dělám je, že sbírám informace z určitého díla, zkoumám je a pak píšu texty. Na toto téma už máme hotové dvě skladby: Rheingold a Thorn. Už jsme také rozhodli, která muzika se na tyto texty hodí nejlépe. Myslím si, že náš styl v kombinaci se stylem "MANOWAR - Hail to England" na tento příběh sedí perfektně. Ještě bych se rád zmínil o další hotové věci The Gnom, která je, ale od ostatního trochu odlišná.

Někde jsem četl, že jsi řekl, že z prvních BG alb se ti líbí jen 2-3 skladby. Je to tak?

Je to absolutní kravina. Muselo to být nedorozumění! Ten kdo se mnou to interview dělal evidentně neporozuměl tomu, co jsem říkal. Jsem na každé jedno album hrdý, i když jsou tam chyby, které bych už nikdy neudělal. Pro představu, v každé skladbě najdeš velice dobré části, ale nejsou zahrané zrovna čistě. Řekl bys, že je to kapela složená z mladých talentovaných muzikantů, plných energie, ale všechno bylo nějak ukvapené. To samé platí i o našich textech a hlavně na prvním albu, které mohlo být propracovanější. Nikdy jsem o naší práci neřekl nic špatného, jenom, že mohla být lepší co se zvuku týče. Mým nejoblíbenějším albem je Tales From The Twilight World, protože z něj fakt vyzařuje kouzlo. To bylo album, na kterém už hráli vyspělí muzikanti, bylo plné energie, magie a ohlušujících vibrací. I texty byly, ve většině případů, uspokojující, a tak jediná věc, která mohla být lepší je mix/produkce.

Jsem rád, žes to objasnil... Spousta kapel, který se v minulosti rozpadli (OMEN, CRIMSON GLORY, W.A.S.P.) se dávají opět dohromady. Myslíš si, že metal teď nabírá vzestupný kurs.

Heavy Metal není stylem z konce 80-tých let. Mám z tohoto období rád spoustu kapel. Takže si myslím, že když se dnes dají dohromady kapely z této éry a budou hrát Heavy Metal, založený na tom, co hráli předtím, fanoušci je podpoří, tím jsem si jist. Ale jestli se muzikálně nevyvíjeli, tak můžou dát krk na to, že ze scény okamžitě zmizí a navíc ztratí svůj někdejší lesk.

Co říkáš na GRAVE DIGGER a na jejich novou desku, která se zabývá historií Skotska, a na kterém jsi se také podílel?

Moc se mi to album líbí, i proto, že jsem do něj dal kousek sebe když jsem nahrál pomocné vokály. Myslím, že jak hudebně, tak textově je to skvělé album. Přestože nejsem fanda GRAVE DIGGER, protože mi jejich muzika připadá trochu statická, některé jejich písně mě fakt uchvátily. V hudbě GRAVE DIGGER cítím takovou tu syrovou sílu, která z nich dělá jednu z nejoblíbenějších kapel v Německu!

Uslyšíme od vás zase nějaké varhanní nebo lidové tóny?

Určitě. Jenom Ti teď nemůžu prozradit co! Jsem si jist, že máš rád překvapení a jenom my sami víme, co se objeví na dalším albu!

Jak bude vypadat obal nového alba?

To ještě není rozhodnuto! Teď se hlavně koncentrujeme na hudbu a texty, takže nevíme, jestli album bude koncepční, jaký bude grafický design, jak budou vypadat videa a podobně! A ani si nemyslím, že v nejbližší budoucnosti budeme vědět něco víc!

Co si myslíš o následujících kapelách: VENOM?

Venom jsem viděl jednou dávno na nějakém festivalu v Německu! Šel jsem tam tehdy kvůli v PRETTY MAIDS, NAZARETH, SAVAGE GRACE, WISHBONE ASH a METALLICE. Právě, když hráli Venom, tak jsem odešel. Víc než dvě jejich písně jsem nevydržel. Od té doby jsem je, naštěstí, živě neslyšel! Venom je to samý co Kiss, vytvořili hudební trend: průměrní muzikanti s průměrnými nápady, kteří zaujali média svou show! Oproti tomu, my jsme špatní muzikanti s dobrými písněmi, což media nezajímá!

METALLICA a jejich nový styl?

Víš, mě celkem nezajímá, jak kdo vypadá, takže mě jejich vzezření ani moc nešokovalo. Ale když jsem slyšel jejich nejnovější album (Load - pozn. překl.) tak *****. Pro mě zůstávají jednou z nejdůležitějších kapel v historii Heavy Metalu a doufám, že jejich nová deska bude lepší. Taky věřím, že současně s navracející se vlnou Metalu se i Metallica vrátí ke svým kořenům!

HELLOWEEN?

Helloween byla jednou z těch kapel, které v osmdesátých letech celosvětově nejvíce ovlivnily směr Heavy Metalu, hlavně svými alby jako Walls Of Jericho nebo Keeper Of The Seven Keys, které jsou aktuální dodnes. Bohužel se nedokázali držet tohoto vysoko nastaveného standartu - hlavně co se týče muzikantských schopností a jejich další alba za těmito značně zaostala. Jejich nejnovější album (Master of the Rings - pozn. překl.) je, abych byl upřímný, průměrné. Přes to všechno si stále udržují ve spoustě zemí své publikum!

EMPEROR?

Tak tady jsem moc starý na to, abych na tohle mohl odpovědět! (…smích)

Tomu se mi nechce věřit!

Omlouvám se, ale fakt je neznám - poslechnu si to a příště Ti odpovím!

DREAM THEATER?

Určitě skvělí muzikanti, který hrají dostatečně dobré songy. Navzdory tomu, že po muzikantské stránce jsou jejich skladby dobře propracované, jsou ve své podstatě bez názoru. Viděl jsem je hrát živě a nějak moc se mi nelíbili, ale ostatní se celkem bavili.

Ve vašich textech najdeme Troly a jiné bájné figury. Co, si myslíš, že si může člověk z těchto textů odnést, když se s tím nesetkává v běžném životě?

Texty BG říkají daleko víc než o trolech a tak! Navíc si pamatuji, že tohle slovo jsem použil jenom jednou v The Hobbit. Jasně, že slova jsou z větší části z oblasti fantazie, ale jeden nemusí být genius, aby pochopil, že mezi řádky se skrývá svoboda, pravda, přátelství, důvěra v mezilidské vztahy - což jsou všechno hodnoty, které můžeme v dnešní společnosti postrádat!

V které zemi cítíte největší podporu?

Všichni naši fanoušci nás podporují asi stejně, takže se nestaráme o to, z které země pocházejí!

Jaký dopis, který jsi od fanoušků dostal byl nejšílenější?

"Umírám", všechny dopisy jsou podobně šílené. Nevím, o kterém mluvit dřív, mohlo by to trvat měsíce. Ale, jestli mám o něčem mluvit, tak o dopisu, který poslala nějaká Japonka, v němž popisovala různé zvláštní příběhy, jako např., že byla vdaná s bývalým zpěvákem z KANSASU! Byl to podivný a legrační dopis zároveň!

Co dělá metal tak ojedinělým?

Spousta lidí už to chtěla definovat, ale nepodařilo se jim to, neboť to je něco, co nejde popsat! Možná je to agresivitou, která je v metalu skrytá, možná sentimentalizmem, progresivními prvky, nebo komplexností, taky by to mohlo být tou propracovanou jednoduchostí, stejně tak jako orchestrálními prvky, podobnými klasickým námětům. A každá z těchto "ingrediencí" je stejně důležitá, jako všechny ostatní a to je to, co dělá metal jedinečným!

Německo se na světovém metalovém trhu podílí asi nejvíc - co pro vás znamenají tamní fanoušci?

Němečtí fanoušci nám pomohli moc! Oni to byli, kdo nás první objevil a díky jim jsme teď jednou z nejpopulárnějších kapel v Německu. Doufám, že ti to jako odpověď stačí, protože já nerad mluvím o počtu prodaných desek a tak, neboť to o kvalitách kapely leckdy nevypovídá.

Vychází tvoje muzika z tvého životního stylu?

Jasně, je to radost a smutek zároveň!

Zdroj: Metal Invader 1997
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist