novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
Hansiho vyzpovídává Tony Webster (1998)

Hansi, má první otázka se bude týkat hudebního konceptu Tolkienova díla Silmarillion, který jste využili ve svém posledním albu. Lze od vás do budoucna očekávat něco podobného, řekněme zpracování děl jako třeba "Pán prstenů" nebo "Hobit"...

"Pán prstenů" je velmi zajímavé dílo, na příští rok se dokonce počítá s uvedením stejnojmenného filmu. Jedná se o celkem dlouhý a především ucelený příběh, a vtěsnat ho na jedno album o kapacitě 70 minut bude velmi složité. Něco jiného bylo zpracování "Silmarillionu", kde bylo možné jednotlivé příběhy rozložit a upravit tak, aby celé album mělo smysl. Na druhé straně se tomu nebráníme, ba naopak mě to přitahuje, stejně jako i film, na jehož zhudebnění bychom chtěli participovat. Ať už se to podaří či ne, s konceptem "Pána prstenů" i nadále počítáme. Uvidíme, počítáme i s návratem k tvorbě regulárního alba, ačkoliv...

Jak dopadla vaše poslední koncertní šňůra? Vím, že jste zúčastnili například Wacken Open Air a dalších zajímavých akcí...

Jo! Byla velmi úspěšná, započali jsme ji v Německu ... což byla pro nás velmi důležitá etapa koncertování. V průměru jsme měli účast okolo 1500-1700 lidí, což je na Německo opravdu úspěch a to jsme hráli 13 nebo 14 koncertů. Myslím, že kromě DREAM THEATRE a SAVATAGE žádná další kapela tolik lidí nepřitáhla. Wacken byl rovněž úspěšný. Poprvé jsme navštívili Jižní Ameriku a to konkrétně Brazílii a Argentínu. Získali jsme tam mnoho nových zkušeností. Ne vše však bylo ideální. V průběhu návštěvy Brazílie jsem totiž onemocněl a tak jsme byli nuceni jeden koncert vypustit, což vyvolalo velké množství problémů. Dále jsem navštívili jihovýchodní Asii, především kvůli posílení prodeje naší hudby. Pochopitelně jsme se zastavili i v Japonsku, kde jsme však byli přijati o něco méně nadšeněji než v obdobích minulých. Připisujeme to především sníženého zájmu o metalovou hudbu ve prospěch komerčních proudů. Teď jedeme do Řecka, navštívíme i další země jižní Evropy a turné zakončíme v Mexiku.

Čím si vysvětluješ nižší zájem o metalovou hudbu. Tato situace není jen v Japonsku, ale i například v USA. Nemyslíš, že je to tím, že některé kapely poškozují dobrý zvuk metalu?

Myslím, že ani ne. Metalová scéna má dobrý základ a pevnou fanouškovskou základnu. V tomhle směru jsem optimista. Jsou tu přeci takové kapely jako BLIND GUARDIAN nebo GAMMA RAY. Problém vidím především v nedostatku nových kapel, které by přinesly něco nového. Vyjímkou jsou třeba Rhapsody nebo Hammerfall. Na druhé straně jsou tu zaběhnuté kapely, které vydávají jedno album horší než druhé. Třeba JUDAS PRIEST nebo IRON MAIDEN... o tom není pochyb.

Mluvil jsi o nových kapelách. Ty osobně ses podílel na díle kapely EDGUY. Chystáš s nimi něco dalšího?

No... myslím, že jsou natolik dobří, že nepotřebují žádnou pomoc. Dostal jsem se k nim zcela náhodou, neplánoval jsem to. Je to další nadějná kapela a záleží na nich, zda prorazí sami nebo s něčí pomocí.

Zmínil ses o JUDAST PRIEST, jsem překvapen, že jste se podíleli na nahrání cover písně "Beyond The Realms Of Death" jako hold Priestům.

Vedli nás k tomu dva důvody. Za prvé máme tuto píseň velmi rádi, myslím, že je mimořádná. Skvělá hudba, velmi moudrý text. Bylo pro nás jednoduché udělat její cover verzi s naším stylem hudby. Při porovnání obou písní lze nalézt drobné odlišnosti. Druhý důvod je ten, že text písně zapadá do žánru, který prezentujeme v BLIND GUARDIAN. Připomíná mi naší píseň Ashes To Ashes. Zpěv zvládám, nemám problémy s udržením lajny Roba Halforda. Navíc do písně přidávám některé své elementy, které by měli píseň udělat originální.

Zajímá mne proč na vystoupeních nehraješ na basu?

Protože jsem *****! (smích) Nejsem totiž tak dobrý basák a poněkud déle mi trvá naučit se baskytarové lajny. Na desce Nigtfall in The Middle Earth již na basu nehraji. Tu převzal Oliver Holzwarth, který na ní hraje i na koncertech. Vždy jsem měl problémy hrát na basu a zároveň zpívat, což zapříčinilo mnoho problémů, tím chci říci, že jsem to kolikrát *****, naštěstí je to pryč. Celkový dojem je teď lepší, hlavně zpěv. Myslím, že jsme se rozhodli dobře.

Hodláš se znovu podílet na projektu IRON SAVIOR?

Na desce jsem udělal jen pár maličkostí, nazpíval jsem některé partie. Myslím si, že nebudu mít čas na nic vyjma BLIND GUARDIAN. Thomen s bicími se na dalším projektu podílet asi rovněž nebude. Nemyslím, že ho Piet bude znovu kontaktovat. Na jejich dalším albu se možná objevím, ale jen velmi krátce, možná, že vůbec ne.

Zpět k 80. a počátku 90. let. V té době s vámi spolupracoval Kai Hansen (dřive HELLOWEEN, nyní GAMMA RAY a IRON SAVIOR). Jak jste se s ním setkali, budete ještě někdy v budoucnu něco společně dělat?

Jo, dovedu si představit, že budeme spolu v budoucnu na něčem pracovat. Nicméně to je otázka nálady, zájmu a času. Setkali jsme se s ním po jeho odchodu z kapely HELLOWEEN. Náš dřívější producent Kalle Trapp nás s ním seznámil ve studiu při nahrávání alba Follow The Blind. Prostě jsme se ho zeptali zda by s námi nechtěl na desce helfnout. Souhlasil a od té doby jsme přátelé.

Vypadá to, že se Kai snaží objevit na každém albu.

Jo! Myslím, že to dělá velmi rád ... je to zvláštní člověk, který neustále něco dělá. Nikdy není unavený a vždy když skončí práci v GAMMA RAY, kouká co by kde dalšího udělal. Neptej se mě proč, protože to nevím (smích).

A nyní něco trochu vážnějšího. Četl jsem interview s Michaelem Kiskem, kde tvrdil, že metalová scéna je mrtvá a všechny kapely, které tento styl hudby hrají jsou "vlezdoprdelkové", snažící se tak potěšit obecenstvo nefér způsobem. Co si o tom myslíš?

No... já ho osobně neznám a moc o něm nevím, asi vychází z vlastních zkušeností. Souhlasím, že takové kapely tu existují, na druhou stranu jsou tu kapely, které hrají excelentní metal. Není dobré pokud Michal Kiske mluví o něčem co se ho již netýká. Určitou dobu na metalové scéně působil, takže nějaké postřehy asi má, ale... Kdybych měl být vlezdoprdelkou, tak dělám pop melodie jako Backstreet Boys a jim podobní. Mohl bych tím vydělat spoustu peněz, jenže by mě to neuspokojovalo. Mám rád metal a když píšu takovou hudbu, tak mi to jde ze srdce.

Myslíš, že ty jeho řeči mají nějakou spojitost s tím, že byl vyhozen z HELLOWEEN?

No... (smích), nevím co se odehrávalo mezi Kiskem a Weikathem, slyšel jsem něco, že Kiske s ním měl nějaké špatné zkušenosti, ale fakt nevím, nezajímám se o to. Jo, jednou v Německu vyšel pěkně stupidní článek o tom, kdo je zodpovědný za smrt Inga Schichtenberga, zda Kiske nebo HELLOWEEN. Následovaly reakce jak ze strany HELLOWEEN tak i Kiskeho. Byl jsem udiven kolik špíny na sebe vzájemně házeli, je fakt, že ze strany Helloweenu toho bylo o hodně víc. Za posledních 5 let jsem však ze strany HELLOWEEN na Kiskeho nic negativního neslyšel, zato Kiske neustále rýpe a vymýšlí nějaké kraviny. Ale chci říct, že jsem u toho nebyl a nic konkrétního ti teda neřeknu...

Jak si vedou vaše alba v USA?

Naše vydavatelská firma Virgin podepsala s Century Media USA smlouvu na vydání našeho posledního alba. Je to sice malá společnost, přesto je například v Evropě celkem úspěšná. Doufáme, že bude odvádět dobrou práci i ve státech.

Myslíš, že na to může mít vliv i vaše návštěva ve státech?

Uvidíme jak se naše deska na americkém trhu chytne. Jsem však optimista, máme tu celkem slušnou základnu fandů. Mimoto připravuji jeden hudební projekt s Johnem Schafferem z ICED EARTH, takže pro příští rok plánujeme nějaké společné koncerty právě s jeho kapelou.

Myslíš, že kapele prospívá experimentovat? Například na nové desce kapely RAGE, můžeš najít prvky klasické hudby. Chtěl bych znát tvůj názor...

Souhlasím na 100%! Myslím, že udělali správnou věc. Víš, je celkem nudné (obecně pro všechny kapely) poslouchat desky, které zní stále stejně. Každá kapela by se měla pokusit přinést do své tvorby něco nového, neustále se vyvíjet. Právě poslední deska Rage je zářným příkladem toho, že to jde.

Znáš další skvělé kapely, jako třeba GRAVE DIGGER?

Jasně, GRAVE DIGGER je skvělá kapela. Víš, že jsem na jejich albu "Tunes Of War" nazpíval nějaké vokály?

Fakt?

No jasně. (smích) Nazpíval jsem tam několik zadních sborů.

Nikdy totiž nečtu obaly od desek, jen poslouchám hudbu, takže jsem tě vůbec nepostřehl.

(smích) No mé jméno by si na obalu stejně nenašel. Obávali jsme se totiž možných právních problémů, které by asi následovali. Dělal jsem tam "backing vocals" spolu s Piet Sielckem (IRON SAVIOR) a bandou dalších lidí. Ale pusť si to a uslyšíš mě. (smích) Hodně lidí se mě ptalo, jest-li na tom albu náhodou nejsem i já, a já jim odpovídám, že ano. Poslední album GRAVE DIGGER je velmi dynamické a skvělé. Ne však všechny ohlasy na jejich experimenty mají kladnou odezvu. Celkem se tomu divím, protože jejich poslední album "Knight Of the Cross" je jedno z nejlepších alb, které jsem kdy slyšel.

Takže teď se chystáš na projekt s Johnem Schafferem z ICED EARTH?

Jo, čas od času se spolu setkáváme a zrovna na poslední akci jsme dali dohromady jeden song... Vzhledem k tomu, že nám to zabralo celkem málo času jsme se rozhodli udělat kompletní album. Snažíme se proto urvat trochu toho volného času, pravděpodobně na podzim roku 1998 by jsme se do toho mohli seriózně pustit. Jak jsem již na začátku řekl, naše cesty teď míří do jižní Evropy, kde máme společně 6 koncertů právě s ICED EARTH, takže budeme zkoušet a vymýšlet.

Nejsem sice moc velký fanda ICED EARTH, ale jejich poslední album se mi velmi líbilo, myslím, že nejlepší za celou jejich hudební kariéru.

Jo, jejich nové album je velmi zvláštní a mimořádné. Já jsem však spíše nakloněn jejich starší desce "Dark Saga". (smích) Mám rád všechny jejich desky, ale právě "Dark Saga" a "Night Of The Stormrider" mám nejraději.

Víš co je legrační? Jsem Američan a nejdříve jsem se dozvěděl o vás a pak teprve o nich.

Fakt?

Jo. HELLOWEEN mají ve Státech celkem velkou podporu, objevili se mimochodem v mnoha velkých časopisech. Myslíš, že když se jim podaří proniknout na americký trh, vzroste celkově zájem o německé kapely typu BLIND GUARDIAN, RUNNING WILD, GRAVE DIGGER, RAGE a další?

No to záleží hodně na lidech, zda dokáží přijmout HELLOWEEN, případně se otevřít dalším kapelám.

Říkal jsi, že zájem ze strany amerických fanoušků o vás stoupá?

Nejsem sice velký znalec internetu, ale André mi říkal, že hodně lidí navštěvuje naší internetovou stránku právě z USA. Když vezmeš v úvahu, že jsme ve Státech nevydali ani jedno album a přitom nás zná taková spousta fandů... co teprve až se na trh naše alba dostanou. Myslím, že do dvou let se toho na americké hudební scéně mnoho změní.

Zajímalo by mě, co si o internetu myslíš a zda je seznámení touto formou s metalovými kapelami dobré?

To víš, že Je! (smích) Díky internetu se můžeme prezentovat lidem z mnoha zemí, i tam, kde metal není tak zakořeněn. Je to mocné médium, které hodně pomáhá metalové scéně.

Když jdete psát písně, jaký používáte postup?

Mixování... každý z nás má totiž odlišné představy a my tyto představy skládáme dohromady jako puzzle. Nikdo z nás nikdy neví co se z toho nakonec vyvrbí. Začínáme prostě z ničeho. André začne tvořit melodie, pak mě požádá ať k tomu vytvořím hlasové lajny, později se přidává Thomen a komponuje do toho své vlastní prvky. Pak to zkusíme zahrát a pokud to stojí za ****, tak začínáme opět od nuly. A tak skládáme kousek po kousku, část po části a Thomen finišuje. Poté co dáme dohromady hudbu, přistupujeme k textům. Začíná to tím, že zpívám zpočátku nesmysly, pak to nabírá konkrétní podobu. Myslíme si, že hudba je daleko důležitější než texty. Podáváme se hudbě a ta nám dá inspiraci pro napsání textů.

Chystáte se v následujícím měsíci vydat EP?

Jo, máme další tři písně, které byly původně vytvořeny pro album Nightfall In The Middle Earth, jenže pro nedostatek místa jsme je museli vypustit. Vydáme je jako EP.

Navazují tyto písně na koncept použitý v albu "Nigtfall..."?

Jasně... hudba byla napsána ve stejném období a budou navazovat na příběh....

Kdo vás v hudbě nejvíce ovlivnil?

Určitě IRON MAIDEN, METALLICA, QUEENSRYCHE, pochopitelně starší kousky od HELLOWEEN...

Zajímalo, které kapely posloucháš dnes?

SAVATAGE, ICED EARTH, RAGE, JAG PANZER, SCYKLAD a mnoho dalších, na které si nemohu vzpomenout.

Co vás vedlo udělat cover verze k písním jako "Mr. Sandman", "Spread Your Wings" nebo "Surfing USA"...

Hehehehe ... prostě máme tyto písně rádi a chtěli jsme udělat něco co se k BLIND GUARDIAN hodit a přitom to bude něco jiného. Vnesli jsme do písní nové prvky, ale tak, aby byly písně originální a přitom neztratily původní kouzlo.

A co bonusová píseň "Trial By Fire" na albu "Somewhere Far Beyond"?

Píseň se jmenovala "Caught In The Act" a převzali jsme ji od kapely "NWOBHM". Tahle banda na nás měla velký vliv v roce 1984 kdy jsme začínali. Píseň jsme převzali a udělali cover verzi na počest této kapely. Zvláštní je, že získala většího uznání, než verze originální.

Chceš něco říci na závěr?

Jsem rád, že jsi tu byl a doufám, že se nám podaří proniknout na americký trh a přijedeme tak brzy něco zahrát. Zdar!

Autor: Tony Webster
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist