novinky
členové kapely
historie
diskografie
videografie
recenze
rozhovory
koncerty a turné
fotogalerie
download
odkazy
informace o webu
diskuzní fórum
tributní projekt BG


uk
Brazilská aféra (1998)

Už jsme si zvykli, že nejrůznější zprávy, týkající se naší čtveřice Krefeldských hudebníků, přicházející z nejrůznějších zdrojů, nejde-li o neemotivně zbarvené oznamovací věty, jsou veskrze pozitivní nebo chválu pějící. Z tohoto se v mnohých z nás utvořil dojem, že být rockovým muzikantem, jezdit si po světě a sem tam odehrát nějaký ten koncert může být docela idylka. O to víc potom dokáže překvapit zjištění, že i slavní lidé jsou furt jenom lidé, že i oni mají své starosti a problémy a že právě proto, že jsou slavní, jsou víc na očích a ty jejich problémy se tím nafukují.
K tomuto, možná trochu krkolomnému, úvodu mě donutila skutečnost, že jsem se o jednom takovém problému, prostřednictvím oficiálních BG stránek dozvěděl a chtěl jsem ho zprostředkovat i Vám, pro něž je angličtina španělskou vesnicí..
O co jde? BLIND GUARDIAN jeli na jihoamerickou část Nightfall turné a vzhledem k Hansiho onemocnění museli jeden z koncertů zrušit a jeden přeložit. Obzvlášť ten přeložený koncert znamenal asi dost velký problém, neboť jej skupina neodehrála ani v náhradním termínu, což samozřejmě naštvalo fans a pořadatele, takže se kolem toho utvořil humbuk, který zřejmě dosáhl takových rozměrů, že donutil Hansiho a Tour managera Henryho sednout a napsat následující dva dopisy.
Jde o opravdu zajímavou ukázku toho, jak se s hvězdami také může jednat a důkaz toho, že peníze jsou, zřejmě, pro někoho, nade vše.
Ponechávám rozhovor ve stejném znění, jako originál (samozřejmě, akorát v jiném jazyce), s minimem úprav větných skladeb, se všemi nepřesnostmi v datech (vím o tom, že se v textu objevují zmínky o o den odloženém koncertu, ale v Henryho dopise se mluví o týdenní prodlevě mezi oběma koncerty) a s překladatelskými poznámkami. Věřím, že si na celou věc utvoříte svůj názor a já si ho milerád, stejně tak jako připomínky na svojí češtinu nebo angličtinu přečtu.
Přesně jak uvedl Hansi: „copak věříte všemu co Vám kdo řekne" - což v tomhle případě snad ani nejde. Ale já k tomu dodávám, že na každém kecu je možná kousek pravdy.

Autor: Aleš Komárek


Hansiho vyjádření ke zrušení show v Brazílii

Čau,

víte, že nejsem zrovna fanda internetu, ale po tom všem co mi André řekl, tuším, že je ten správný čas, abych touto cestou poslal skrz to podivný medium pár slov. Jestli jim na konci budete věřit nebo ne, to záleží pouze a jen na Vás.

Nejprve bych chtěl říct, že je ostuda, že jsme nedokázali najít způsob, jak hrát v Curitibě. Ale důvody, proč k tomu došlo, jsou trochu jiné, než to, co se objevilo na Internetu na stránkách některých rozladěných brazilských fandů. Absolutně chápu, že každý, kdo tam na nás šel musí být, po tom co se tam dozvěděl od nejrůznějších lidí, pěkně naštvaný a musí nás nenávidět.

Ale ruku na srdce, věříte vždycky všemu co kdo řekne? Každá mince má totiž, přinejmenším, dvě strany.

Pro pořadatele je o něco jednodušší svést vinu na nás, ale my samotní viní nejsme. Jestli se teda vůbec dá o někom říct, že je vinen. Místní pořadatel je nevinný, to je bez debat, stejně tak jako naši fans, kteří se tam na nás přišli podívat se i on stal obětí toho nesmyslného naplánování našich show. Časový stres, který s sebou čas od času přináší i nějaké zdravotní problémy. A to je právě to co nám znemožnilo uskutečnit plánovaný koncert. Neptejte se, co přesně mě postihlo, otrava jídlem, infekce (zaviněná nějakým hmyzem - měl jsem ruku oteklou jako balón) nebo to bylo zaviněno naprostým vyčerpáním z tour. V každém případě jsem dost onemocněl. Nepřipadalo v úvahu, že bych po ty dva dny, co jsem ležel v posteli s horečkou 39 stupňů, kamkoli odletěl. Takže dodržet první datum koncertu bylo nemožné.

Důvod proč jsme nemohli hrát druhý koncert o den později, je už jiný příběh. Náš tour manager Henry se rozhodl, že tu show zruší a to z několika důvodů. Předně bychom museli přebukovat veškeré letenky a hotely, neboť už další den jsme měli hrát v Buenos Aires. To by, pro kapelu a celý tým, znamenalo (další) den bez spánku. Po show bychom naskočili do letadla a pokoušeli se trochu si odpočinout na palubě té věci, která si tak říká (což bylo nemožné, neboť celá VASP a její letecký park je, se svými dlouhými zpožděními a technickými problémy, nejhorší a nejstrašnější letecká společnost, s kterou jsme kdy letěli), následně bychom po dosednutí v Buenos Aires, postavili scénu, odehráli koncert, setkali se s fanoušky, odbyli si tiskovku, jeli na šou do radia a pak konečně na 3 hodiny zalehli, protože by nastal další Heavy Metalový den.

Další věc, kterou musel Henry uvážit bylo nejenom to, že by byla celá ta "party" pěkně vyčerpávající. Když bylo jasné, že nebudu schopen hrát zrušil kapele i zbytku našeho týmu bezvýznamnou cestu do Curitiby. Nebylo to proto, že jsme si chtěli užít malou dovolenou v Recife, jak poukázalo pár lidí, jakkoliv se zbytek kapely užíval toho odpočinku na Recife a samozřejmě že i na pláži, jestli vám to nevadí. Co měli také dělat? Sedět se svěšenými hlavami ve svém pokoji a čekat, dokud se neuzdravím? V tu chvíli nebylo vůbec jasné, kdy, jestli vůbec, budeme ještě schopni pokračovat v tour. Takže je normální, že zbytek kapely se snažil situace náležitě využít.

„Potřebujete spánek? Vyspěte se doma, vy líný bastardi!" taková byla politika promotérů (v Argentině i v Brazílii) při našich vystoupeních. Alkohol? Zapomeňte na něj. V průběhu tohoto turné jsem si nedal ani pivo a byl jsem neustále nemocný. Vypadá to, že oba promotéry, kteří nedělali špatnou práci, zajímaly show jenom v jejich teritoriích. Nezajímala je ani další data našeho turné, které nám nedává až do konce roku naději na nějaký ten volný čas, nezajímalo je ani naše zdraví. Abych byl upřímný, setkání s fanoušky mohlo přinést promotérům nějaký zisk, ale my jsme si mohli jen stěží vychutnat to „setkání s rychlým občerstvením", kde bylo nemožné uspokojit všechny ty žadatele o podpis. Nemusím ani říkat, že nebyl čas na nějaký jiný rozhovor, neboť jsme museli buď spěchat na další „ziskové setkání", nebo běžet na letadlo do dalšího města.

To byl jeden důvod. Za druhé pro nás, tvrdohlavce, jak už Evropané bývají, bylo neobvyklé předvídat, jak velký "problém" může znamenat jedna zrušená a jedna o den odložená (jak se později ukázalo, bohužel také zrušená) show. Čas od času se stane, že kapela je schopná odehrát zrušenou show později a obvykle se tak stane během několika dní, týdnů, a někdy i měsíců. Změna plánu v tomto případě byla velice těžkým rozhodnutím, kvůli nárokům na dopravu, nehledě na to, že by se muselo najít okénko jinde. Prostě odehrát tenhle jeden koncert a tím zrušit celé další tour v Argentině!

Dále jsme brali v úvahu, že do Curitiby přijelo kvůli koncertu spousta lidí z jiných částí Brazílie, kteří by pravděpodobně nemohli zůstat ve městě další den, takže by o vystoupení přišli tak jako tak. Možná jsme se v tomhle mýlili.

Poslední datum, které nám bylo předloženo jako možnost odehrání odloženého koncertu byl čtvrtek 27. srpna. Naše poslední argentinské vystoupení bylo v pondělí 24tého, což znamená, že bychom ztratili přinejmenším 4 dny, což bylo, bohužel nemožné. Z hlediska času a (nazývejte nás kapitalisty nebo ne) i z hlediska peněz. Abych to vysvětlil: od začátku bylo jasné, že budeme na Brazilské a Argentinské tour doplácet, že nás bude něco stát. Takže náš cíl na tomto turné byl ukázat fanouškům nejlepší možnou šou a užít si trocha legrace.

Přestože Brazilský promotér pokryl značnou část našich výdajů a platil nám i malý plat za vystoupení, tak tyto příjmy nemohly pokrýt všechny peníze, které bylo potřeba na uskutečnění naší jihoamerické části tour vynaložit. Toto jsme, ale věděli už při podpisu smluv, takže si nestěžujeme. Zrušili jsme vystoupení v Curitibě, ale stále jsme museli platit všechny členy naší pracovní čety a lidi, kteří s námi vystupovali. Přestože mezi námi a jimi panuje velice přátelský vztah, musejí z něčeho žít (pozn. př. - they have to live, což neznamená že by to byli úplní chudáci jako třeba v Malým Bobešovi, jak vyplývá z českého překladu, jenom jsem nevěděl jak to jinak napsat), takže všichni dostávali takový plat, jaký by měli, kdyby jsme normálně vystupovali. Nejsme zas až takový kapitalisté, abychom s nimi zacházeli jako s otroky. Tohle všechno znamená, že každý další den nás mohl stát majetek (pozn. př. tohle taky zní v češtině moc silně - each additional day would have cost us a fortune). Ale jak jsem řekl, rozhodli jsme se, že tam prostě pojedeme i za tuhle cenu. Vzhledem k této, speciální, situaci nám všichni, jak vystupující hosté, tak i realizační tým, byli ochotni něco ze svého platu slevit. Ale jak už jsem napsal, jsou to profesionálové a tahle práce je živí. Už chápete?! Udělali toho pro nás víc, než za co byli placeni, takže jsme je nechtěli zavazovat pro další čtyři dni, nehledě na to, že mnozí z nich ani nemohli, neboť měli v pátek další povinnosti.

   Takže, jak vidno, nemohli jsme souhlasit s koncertem ve čtvrtek. Ale řekli jsme, že středa by byla možná. Dali jsme si podmínku, že koncert odehrajeme jenom když se všichni ve čtvrtek dostanou domu. V tomhle bodě bylo jasné, že bychom jeli jenom s půlkou týmu a bez klávesisty Andrease (který se v průběhu turné stal jeho důležitou částí), jež měl povinnosti už na čtvrtek. Koncert ve středu mohl být, mírně řečeno, pětasedmdesáti procentní. Na druhou stranu diváci zaplatili plnou cenu, což by je, pravděpodobně nenaštvalo tolik, jako zrušený koncert, ale z našeho úhlu pohledu to nemohla být kompletní BG show ani pro nás, ani pro fans. Což z uměleckého hlediska nemá smysl, protože by nás to prezentovalo ještě slabší než opravdu jsme.

Ale jak jsem řekl, udělali bychom to. Náš specielní manažer na jihoamerickém tour, Eric, který mimochodem odvedl kus dobré práce a přinejmenším si vyzkoušel, že celé rozvržení tour je sebevraždou a že VASP společnost létá do pekla a zpátky, zkoušel přebukovat všechny letenky pro ty, kdož letěli domu a zajistit letenky dopravší ten zbytek na středeční koncert, jak jen to bylo možné. Jakkoli kvůli tomu téměř nespal, nebyl úspěšný. Všechno bylo dohodnuté s výjimkou mého lístku a lístku našeho mixéra. Doporučil jsem mu, aby vyzkoušel zajistit ty lístky až na čtvrtek, ale to zase do Frankfurtu nic neletělo. Nevyšel ani pokus o zajištění letenky na jiné evropské letiště - chtěli potvrzení pro změnu z Frankfurtského letiště. Mezitím Eric hovořil s lokálním promotérem pro Curitibu, a zkoušeli najít řešení. Bohužel se nic nestalo. Frankfurtské letiště odpovědělo, že nic měnit nebudou a doporučili společnosti VASP aby lpěli na původních termínech. Ti tuto informaci podstoupili nám a tak se stalo, že koncert byl s konečnou platností zrušen!

Ptáte se, proč jsem se potřeboval vrátit do Německa tak urgentně? Je toho několik. Za prvé moje nemoc, která stále ještě nebyla vyléčena. Hlavně to hmyzí kousnutí bylo furt oteklé a bolelo. A za druhé, jak možná víte, jsme svými vlastními managery a byly zde ještě nějaké problémy, které jsme musely vyřešit ještě před odjezdem do Japonska.

Co se ostatních členů týče. Thomen, během těch posledních vystoupení, vážně onemocněl. On ani nepil alkohol, ani přehnaně dlouho neflámoval - na to opravdu nikdo neměl čas. Pro jeho nemoc, zkrátka, není žádné vysvětlení, krom toho příšerného časového stresu. Každý dostal chřipku, takže minimálně jeden člen musel zrušit jedno (pro něj velice důležité) setkání. Smůla. Pro nás to znamená, že krom toho, že jsme přišli o nějaké peníze, možná jsme přišli i o důvěru v očích spousty loajálních fans. To bolí, ale zároveň nám to dává lekci propříště: Nebýt tak ochotný!!! Byla to naše chyba, že jsme se snažili dodržet kompletní plán akcí i s autogramiádami atp. Mám pocit, že s volnějším programem jsme toho svým příznivcům, mohli nabídnout víc.

Moje osobní chyba byla, že jsem myslel, že nás někdo bude brát jako lidi. Teď už vím, stejně jako zbytek kapely, že musíme být k dispozici nehledě na to, jestli je to možné, nebo není. Kus masa, to jsme!

Důvod, proč jsem odehrál poslední vystoupení v Sao Paulu nebylo to, že jsem byl v pořádku, přestože mi bylo o mnoho lépe. Hlavní důvod byl, že jsem šílenec a chtěl jsem ve šňůře pokračovat. Pro muzikanta není totiž nic horšího, než když musí zrušit nějaké vystoupení.

Ještě bych rád něco dodal. Za posledních 10 let jsme nezrušili ani jedno vystoupení pro nemoc, s výjimkou jednoho turné, které bylo zrušeno měsíce předtím, než vůbec začalo. Dovedete si to představit? Tehdy to bylo kvůli Thomenově operaci plic. Při tom, jak jsme líní, jsme se té příležitosti chopili a čekali jsme na něj, aniž bychom věděli, jestli se k nám vůbec bude moci vrátit. Jak jsme si mohli užívat života, když Thomen o ten svůj bojoval?

Ve skutečnosti jsme své vystoupení odehráli, i když část kapely (nemohu mluvit za ostatní členy) byla velice nemocná. Někteří lidé vědí, že jsem se vracel na jeviště i když už jsem téměř nemohl mluvit, že André, Thomen a Magnus, víc mrtví než živí, se přemáhali hrát, protože jsme věděli, že každá show, ať už pro nás obyčejná nebo něčím zvláštní, je vždycky událostí pro Vás, naše přívržence a skalní fandy. Když si vezmete, že každá show je jako 90 minut trvající fotbalový zápas na profesionální úrovni, pravděpodobně chápete, že je to právě Vaše reakce, která nám pomáhá přemoct bolest.

BLIND GUARDIAN by byli ztraceni bez vaší podpory a věrnosti. Slibujeme, že Vám zkusíme tuto věrnost vracet v ještě větší míře... čestně!

Nejsem si jistý, jestli jsem těmito řádky něco vysvětlil. Opravdu nás mrzí, že jsme nemohli show v Curitibě odehrát. Jestli ještě někdy budeme v Brazílii hrát (přes všechny ty bezesné noci, kterými jsme si prošli, bychom se tam rádi vrátili, protože to občas bylo i fajn), chceme udělat všechno pro to, aby jsme naše selhání napravili. Vím, že se tento slib jednoduše říká, ale ujišťuji Vás, že obvykle svá slova plníme. Zkontaktuji se s promotérem (který jak už jsem řekl, neodvedl špatnou práci) a uvidíme, jaké možnosti se před námi objeví a kdy. Bohužel to bude chvíli trvat.


Vyjádření manažera BG ke zrušení show

Drazí přátelé BLIND GUARDIAN.

Je ještě jedna věc týkající se zrušeném vystoupení BLIND GUARDIAN v Curitibě, kterou bych rád vysvětlil.

Poté co bylo definitivně jisté, že plánované vystoupení v Curitibě se nebude moct uskutečnit v plánovaném termínu 20.8.1998, oznámili jsme Brazilským promotérům, Laser Company (Jefferson Mucciolo) a Rock Brigade (Antonio Pirani), že jej budeme schopni odehrát 25. nebo 26. srpna bezprostředně po koncertech v Buenos Aires. Toto, jak jsme jim řekli, bylo možné pouze v případě, že celý tým (12 lidí) bude mít možnost přebukovat si své letenky na den po přeloženém koncertě v Curitibě.

Ještě 19.8. jsme nemohli potvrdit, jestli se koncert uskuteční 25., nebo 26. Jasně jsme promotérům řekli, že jestli se nepodaří letenky vyměnit, koncert nebudeme moci odehrát.

Rád bych zdůraznil, že jsme nikdy nepotvrdili žádné definitivní náhradní datum bez této podmínky. Mezitím, ale promotéři ohlásili koncert na 26., aniž by nám dali vůbec vědět.

24. srpna jsme obdrželi zprávu, že koncert v Curitibě bude 26., ale že naše lístky nebylo možné zajistit. To bylo pro nás jednoduše nepřijatelné!

Jak se to jeví mě, tak přeložení koncertu na 26.8. pořadatelé oznámili ještě v době, kdy nebylo jasné, jestli bude možné změnit naše letenky, jak jsme požadovali. Věděli o tom, že riskují a ono to nevyšlo.

Můj názor je ten, že by nebylo férové svádět vinu na BLIND GUARDIAN nebo kohokoliv z lidí okolo kapely, kteří se dotkli maxima svých fyzických možností v případě ostatních vystoupení.

Překlad: Aleš Komárek
www.blind-guardian.cz - Czech and Slovak Bards' Guild © 1997-2017 Votan TOPlist